Nesmrtelná krása mečíků
Mečíky neboli gladioly patří mezi klasiku našich zahrad a záhonků. Málokdo však ví, že tato cibulovina pochází z horkých oblastí afrického kontinentu, kde na loukách kvetou divocí předkové nám známých mečíků.
Mnoho barev i tvarů květů
Po svých afrických předcích zdědily naše gladioly širokou škálu barev květů, která se šlechtěním ještě rozšířila. Proto gladioly naleznete ve všech barevných variacích, jaké si jen dokážete představit. Různé jsou i tvary květů. Můžete si vybrat ty, které mají zvlněné okvětní plátky nebo mečíky s jednoduchými květy.
Gladioly milují slunné a teplé stanoviště s vlhkou půdou. Pozor ale dejte na dlouhodobě přemokřenou půdu, v takové vám totiž cibulky shnijí. Nevhodné je také větrné stanoviště, to Gladioly přímo nesnášejí. Cibulky gladiolů sázíme na jaře přímo na stanoviště do hluboce prokypřené půdy do hloubky 8 – 10 cm. Vhodné je přihnojení zhruba 14 dní po výsadbě tekutým hnojivem, které je určeno pro kvetoucí cibuloviny. Odměnou vám bude záplava květů v období od července do září. Po odkvětu již mečíky nezalévejte. Na konci září či začátkem října cibulky vyndáme ze země a po usušení je zbavíme suchých slupek a uskladníme k přezimování. K hibernaci mečíků je nejvhodnější teplota kolem 10°C a uložení v tmavé a suché místnosti.
Gladiol existuje na 300 variant a v obchodech se objevují stále nové. Vybere si opravdu i ten nejnáročnější pěstitel.