tumblr_m3zq3bJ7Fw1rrutr7o1_500

Mučenka je fascinující rostlina

Mučenka neboli passiflora je rostlinou s nejexotičtějšími květy. Pokud toužíte po této nadpozemské kráse, věřte, že její pěstování a péče o ní není nikterak náročná. Za trochu péče se vám brzy odvděčí překrásnými květy v široké barevné škále. Některé druhy mučenek mají i chutné plody, kterých je možné dočkat se i v našich klimatických podmínkách.

Co je potřeba k dosažení krásných květů

Mučenka je popínavá teplomilná rostlina. Pro její pěstování není třeba speciálního substrátu, vystačíte si se středně lehkou půdou. Substrát seženete v kterémkoli zahradnictví či hobbymarketu. Mučenku můžete buď zakoupit ve specializovaném zahradnictví, nebo můžete získat řízek třeba od jiných pěstitelů. Řízky ponechané ve vodě vám jistě brzy zakoření a poté je můžete zasadit do květináče se zahradnickým substrátem. Vzhledem k tomu, že se jedná o popínavou rostlinu, nesmíme zapomenout na konstrukci, po které se bude pnout. Mučenka miluje letnění na přímém slunci. V době bujného růstu je potřeba vydatná zálivka. Dobré je také mučenku přihnojovat. Není vhodné hnojit moc, protože pak hrozí, že rostlina pouze poroste, ale nepokvete. Nejvhodnějším hnojivem je to, které je určeno pro kvetoucí pokojové rostliny. Pokud budete mučenku letnit venku, je nutné ji na podzim přemístit do místnosti s teplotou 7-15°C. Rostlinu taktéž zastřihneme asi na 30 cm. V zimě zaléváme střídmě.

passionflower_apr

Mučenka bude velkou chloubou vaší zahrady

Pokud chcete získat plody, je nezbytné opylení květů. Venku se o to postarají včely, v bytě si ale na včelky budete muset zahrát sami. Začněte pěstovat něco jiného, nového a voňavého!