Nástrahy zahradničení, aneb na co si dát pozor? 1. část
Zahradničení rozhodně má něco do sebe a souhlasit s námi zaručeně bude každý, kdo si v této aktivitě našel zálibu. I odborníci se jasně shodují na tom, že zahradničením člověk dokáže snížit svůj vysoký krevní tlak, spálí spoustu kalorií a navíc je prokázáno, že i sexuální život mnoha zarytých zahradníků poznal viditelné změny k lepšímu. Nenechte se ale zmást, neboť každá mince má dvě strany a i tato mnoha lidmi oblíbená aktivita skrývá určité nástrahy. Pojďme si je v dnešním článku společně představit!
Nevyzpytatelné počasí
Do prací na zahradě se drtivá většina z vás pouští tehdy, kdy je venku krásně, sluníčko nezastavitelně svítí a na nebi není jediný mráček. Ovšem právě toto počasí může být viníkem nepříjemných potíží například v podobě úpalu nebo úžehu, což rozhodně není nic, o co byste stáli. Dojde-li u vás k vnitřnímu přehřátí organismu, projeví se to bolestí hlavy, dehydratací a může to skončit hůře, než si možná myslíte.
Drobné ranky
Ořezávat květiny nebo dřeviny na zahradě k zahradničení jednoduše patří, ovšem pokud už se rozhodnete pustit do práce s ostrými předměty, pak byste si měli být jistí účinností svého očkování proti tetanu. Doporučuje se očkování opakovat vždy po deseti letech a jeho důležitost rozhodně nepodceňovat. Bakterie tetanu přežívají v půdě a jakmile se dostanou do otevřené rány, mohou ve vašem těle napáchat mnohem více škod, nežli užitku.
Na první pohled neškodný hmyz
Určitě i vás někdy během činností na zahradě otravovat nejrůznější hmyz, ať už to byly mouchy, vosy, včely nebo třeba klíšťata – a právě na klíšťata byste si měli dát dobrý pozor. Člověk si často říká, že právě jemu se nic stát nemůže a pokud si na těle najde zakousnuté klíště, pak jej jednoduše vytáhne a dále se o ranku zanechanou na těle nestará. Chyba. Určitě znáte nemoc borelióza, která se může projevit bolestí hlavy, zimnicí a křečemi do svalů – věřte, nejedná se o nic příjemného.
Obrázek: pixabay.com