img_2929

Vypěstujete si vlastní banány?

Banány už nemusíte kupovat pouze v supermarketu. Banány z vlastní zahrady – to je to pravé! V dobách minulých se na banány musely stát dlouhé fronty. Dnes se taková fronta může tvořit před vaší zahradou, pokud se rozhodnete pěstovat banány vlastní s nezaměnitelnou chutí.

Pár banánů z vlastní zahrádky

Mrazuvzdorný banánovník ozdobí vaši zahradu i překrásnými obřími listy, které jsou pro naše podmínky dost netypické. Tato rostlina dorůstá značných rozměrů (3 – 4 m), což je potřeba zohlednit při výběru místa výsadby. Banánovník je potřeba umístit na slunné stanoviště, které je chráněné před větrem. Tyto banánovníky pocházejí z vysokohorských oblastí zejména Afriky a Asie, takže spolehlivě snesou mráz, který je v našem podnebí běžný. Pochopitelně to nejde bez nezbytných příprav rostliny na zimu. Nadzemní část rostliny při poměrně slabém mrazu (-1 až -5 °C) odumírá, proto se tato nadzemní část musí před začátkem zimy, s příchodem prvních mrazíků odříznout asi 10 až 20 cm nad zemí. Správné zazimování spočívá v zakrytí půdy kolem kmene o průměru asi jeden metr. Přikrýváme spadaným listím, nebo chvojím, přes které ještě natáhneme například netkanou textilii v několika vrstvách. Tuto „peřinu“ odstraníme na jaře, kdy už žádné mrazíky nepřijdou. Při správném zazimování vyrazí na jaře z podzemního oddenku nový kmen.

0

Banánovník je také skvělou dekorací

A pokud se zadaří ještě více, budete moci koncem léta sklízet vlastní banány, které jsou chuťově nesrovnatelně lepší než banány, které k nám cestují přes půl světa.