Modrá barva vyjadřuje klid, pohodu, pocit uspokojení, něhu. Ihned si představíme nebe, vodu, jezero či moře. Tato příjemná barva symbolizuje čistotu, uvolnění a důvěryhodnost. Často patří k nejoblíbenějším barvám vůbec.

Modrá barva interiéru sluší

Modrá je i symbolem smíření a často se objevuje na různých uniformách. Ovšem důležitou roli hraje odstín, a to především v okamžiku, saháme-li po modré jako volbě do našeho interiéru. Odstínů modré barvy existuje nepřeberné množství, od ledově modré, ocelové, přes tyrkysovou, indigo, azurovou modř, po námořnickou. V interiéru vypadá modrá barva vznešeně, útulně, vzdušně, klidně, tlumeně – zkrátka modrá barva má kouzlo změnit prostor k nepoznání. Dokáže prostor zvýšit a rozšířit. Použijeme-li modrou na vzdálenou stěnu v místnosti, bude se tento prostor zdát hlubší. Na čelní stěně chody zase způsobí, že se bude chodba zdát delší. Modrá dokáže s prostorem divy. Výtečně se doplňuje s bílou, béžovou, krémovou, zlatou, žlutou, světle hnědou.

Modrý nábytek

Nejen stěny mohou být modré, sedací souprava v námořnické modři se stane dominantním prvkem interiéru. Přestože námořnická modř je temná, doplní ji krásně černá a bílá. K modré barvě se hodí dřevěné prvky, takový interiér bude připomínat kajutu na lodi. Modrou využijete jak v moderním interiéru, tak retro či starý dobrý venkovský styl ala romantika.

modrá-interiér

Jaká je modrá barva?

Spojována je s vodou, nebem, anděly a má velmi duchovní charakter. Uklidňuje, očisťuje, navozuje pocit klidu. Modrá je barvou míru, spokojenosti a odpočinku. Ne nadarmo se často využívá v ložnicích. Ovšem stejně kouzelně vypadá i v dětském pokoji, koupelně, kuchyni, obýváku či předsíni. Dnes existuje nepřeberné množství bytových doplňků a nábytku v modrém provedení. Spojuje se především s námořnickým stylem a plavbou na lodi.

Jaký dekor zvolit k modré?

Jestliže chceme do svého interiéru zakomponovat modrou v barvě moře, pak se rozhodně vyplatí sáhnout po přírodní dekoraci: kamínky, mušličky, hvězdice, sítě, lana, korály, proutí, dřevo, krásně ji doplní i lucerničky se svíčkami.

Obrázek: pixabay.com