Podzim a zima se často halí do popínavých rostlin, které jinak nudné přírodě, které opadaly všechny krásně barevné listy a odkvetly veškeré něžné květy. Díky popínavým rostlinám dostávají jinak šedivé a nudné budovy, staveníčka či ploty nové trendy kabátky, které ocení nejen váš dům, ale každý s kapkou citu.

Popínavky se vyznačují nádhernými okrasnými listy, které v průběhu roku mění svoje zabarvení, a tak se budovy jimi oděné působí, jakoby se převlékaly do nových a nových šatů. Určitě všichni znáte například břečťan nebo loubinec. Tyto dvě popínavky jsou nejtradičnějšími popínavými ze všech.

82712240

Loubinec

Na začátek vám tuto rostlinku popíšeme, abyste ji mohli rozpoznat, až se s ní setkáte, nebo až si ji budete chtít vysadit. Jde o rostlinu s vejčitými pětičetnými pilovitými listy, které rostou dopřibližné velikosti 10 centimetrů. Latinský název zní Parthenocissus quinquefolia, řekneme-li vám však české přízvisko, trknete se do čela. To totiž zní – psí víno (taktéž přísavník pětilistý). Tato rostlinka se pne až do výšky 10 metrů.

Nyní na podzim byste se mohli kochat oranžovo-červenou barvou, která váš dům rozzáří kouzelnými odstíny podzimní romance.

Přísavník trojcípý či trojhrotý

Kromě pětilisté varianty můžete volit i variantu trojcípou, která se vybarvuje do žluto-oranžova, či trojhrotou.

Vhodné místo

Přísavník se vyznačuje přísavkami, díky kterým se může bez problémů plazit a pnout po různých oporách. Nutno však říci, že oporu samozřejmě potřebuje. Touto oporou a místem, které zkrášlí, se mu může stát dům, pergola, zahradní domek či plot.