lilie

Nepřeberné množství barev – to jsou lilie

Lilie je právem považována za jednu z nejkrásnějších květin našich zahrad. Okrasné lilie pocházejí z východní Asie. Můžete si je pěstovat snad ve všech barevných odstínech kromě modré. Dále si můžete vybrat jejich výšku – od 30 až do 150 cm nebo tvar květů.

Jak lilii úspěšně pěstovat

Pokud si zakoupíte cibulezahradnictví či v hobby marketu, pamatujte, že je musíte vysadit přímo na stanoviště, a to v záříříjnu. Cibulky sázejte do hloubky 20 cm a na dno jamky dejte písek, který bude fungovat jako drenáž. Obecně platí, že liliím nejlépe prospívá, pokud mají zastíněný stonek. Dobře rostou na slunném i polo stinném stanovišti. Půda by měla být kyprá, ale ne přemokřená. Některé druhy mají raději vápenitou půdu a další druhy zase potřebují k růstu půdu kyselou. Pokud si nejste jisti, co přesně vaše odrůda lilie potřebuje, pomůže vám internet či odborníci v zahrádkářském oboru. Krásných květů se dočkáte, samozřejmě v závislosti na počasí již v červnu a úchvatné květy vás budou provázet až do září.

lilie2

Zkuste si vypěstovat svoje vlastní lilie

Pokud již lilie na své zahrádce máte a chtěli byste je rozšířit, je to možné hned několika způsoby. Cibule lilie se skládá z dužnatých šupinek, kterými lze lilii v dobrých podmínkách množit. Dalším způsobem jsou pacibulky, které vyrůstají z paždí listů. Posledním způsobem množení dochází pomocí semen, což je vhodné zejména pro zdatné pěstitele. Počítejte ale s tím, že než se dočkáte voňavých květů,  budete si muset počkat.