Lichořeřišnice 2 – pro mlsné jazýčky
Jak si vypěstovat krásnou lichořeřišnici pro ozdobu oka, bylo již popsáno. Nyní je vhodné se zmínit o dalším využití této rostliny, které je opravdu široké.
Co z rostliny využít?
Z rostliny můžete zužitkovat celou její nadzemní část včetně nezralých semen. Lichořeřišnici proto můžete pěstovat nejen jako okrasnou rostlinu na záhonku nebo v květináči. Umístit ji můžete i do zeleninové zahrádky nebo mezi bylinky. Přísun vitamínů a štiplavou kořenitou chuť vám lichořeřišnice poskytne od července do prvních mrazíků. Do salátů můžete použít květy a poupata. Ty můžete také nakrájet a s květy sedmikrásek ozvláštnit jinak obyčejný krajíc chleba s máslem. Listy lichořeřišnice naplňte směsí masa nebo mletým masem a rázem máte chutnou večeři. Z nezralých semen připravte třeba dresink, který bude nevšední a osvěžující. Semena nebo poupata můžete také naložit a použít jako náhradu za kapary, které nejsou zrovna nejlevnější. Lichořeřišnice je také silné přírodní antibiotikum. Je vhodné ji aplikovat při zánětech močových cest nebo při zánětech dýchacích cest.
Pozor však dávejte v případě, že vaší lichořeřišnici napadli škůdci a vy jste rostliny ošetřili některým chemickým přípravkem. Rostlina po chemickém ošetření je nevhodná ke konzumaci i k přípravě jakýchkoli pokrmů.