lesní jahodyMít lesní jahody na zahrádce není pouze otázkou toho, že tam „něco“ pěstujeme a občas je sezobneme. Lesní jahody dodají pocit pohody a vašemu tělu notnou dávku zdraví prospěšných látek. V dnešním článku se společně podíváme na pěstování lesních jahod. Pokud se na vaší zahrádce najde jen trošku volného místa, vysázejte na něj právě lesní jahody. Ty můžete nakonec pěstovat i v truhlíku. Listy i kořeny této rostlinky mají léčivé účinky, které jsou známé již od pradávna. Čaj z listí jahodníku čistí krev i střeva. Lesní jahody se také doporučují diabetikům a těhotným ženám. Jahody konzumujeme čerstvé, ale dají se i konzervovat: marmelády, sirupy nebo kompoty. Jahodník dále obsahuje řadu vitamínů B, karoten, C, silice, fruktózu a glukózu, flavonoidy, pektiny, třísloviny, kyseliny: jablečnou i citronovou, polyfenoly, mangan, měď, chrom, železo, fosfor. Jak sami vidíte, není to zrovna malý výčet prospěšným minerálů a vitamínů. Lesní jahoda a její listy patří mezi nejznámější antioxidanty. V těle regulují výměnu soli, podporují růst buněk, mají příznivý vliv na vlasy, kosti, kůži a podporují imunitní systém. Rovněž disponují protizánětlivým a antibakteriálním účinkem.

Pěstování lesních jahod

Nejdříve si lesní jahody předpěstujeme v pařeništi ze semen. Nejlepší doba je únor až duben. Semena sázíme mělce a přesypeme pouze zlehka slabou vrstvou zeminy. Následně překryjete papírem.

Předpěstované sazeničky umísťujeme do vlhkého stanoviště a výživné hlinité půdy v rozmezí od května do června. Sazeničky vkládejte do země s odstupem cca 30cm.

Mají rády osvětlené místo, zaléváme podle potřeby a nezapomínejte pravidelně přihnojovat.

Obrázek: 123rf.com