Krásná a netradiční – to je láčkovka

 

Také vás uchvátila nevšední krása masožravých nebo také hmyzožravých rostlin? Nejrozšířenější a zároveň nejvyhledávanější jsou určitě láčkovky. Těchto rostlinek existuje asi 90 druhů a jsou rozšířené od deštných pralesů v Asii až po kouzelný Madagaskar. Vzhledem k tomu, že jsou láčkovky poměrně náročné na pěstování, určitě je nemůže mít doma každý. Pokud ovšem splníte podmínky pro jejich pěstování, budete překvapeni nádherou těchto rostlin.

Bez čeho se neobejde láčkovka

Pokud chcete tuto úchvatnou rostlinu pěstovat v bytě, neobejdete se bez skleněné vitríny, která rostlinám poskytne potřebnou vysokou vzdušnou vlhkost. Láčkovky potřebují vlhkost 80 – 100%. Pokud nemůžete větrat z důvodu udržení vysoké vlhkosti, umístěte do vitríny malý ventilátor. Substrát pro pěstování je vhodné zvolit vzdušný a nesmí se přemokřovat. Osvědčila se drcená dubová kůra, rašelina a polystyrénové kousky o velikosti cca 2 cm – vše smíchané v poměru 1:1:1. Podle původního výskytu druhu musíte zvolit i umístění vitríny. Vysokohorské druhy nesnesou vysoké teploty, zatímco nížinným druhům nevadí teploty přesahující 40°C. Nezapomínejte ale vždy udržet vysokou relativní vlhkost vzduchu.

láčkovka2

V tekutině na dně kalichu často uvízne nějaký hmyz

Pro pěstování v bytě zvolte odolnou odrůdu nebo kultivary určené pro takovéto pěstování, vyhnete se tím zklamání nebo i možnému úhynu nevhodně zvolené rostliny. Láčkovky se množí řízkováním, to znamená, že přerůstající rostlinu ustřihnete a dáte zakořenit. Mateřskou rostlinu tím zmladíte a řízkem můžete obdarovat některého nadšence z vašeho okolí.