Křovinořezy jsou stále užitečnějším příslušenstvím, zahrada již totiž dávno neplní pouze úlohu pěstování plodin, stále více stoupá také její estetické hledisko. Chceme, aby naše zahrady vypadaly co možná nejlépe, chceme se v nich cítit příjemně. Je to místo, kde si rádi posedíme a odpočineme. Často tedy tyto prostory zatravňujeme. Co si budeme říkat, vysoká tráva je rozhodně velmi nežádoucí nevypadá pěkně, v takových případech zahrada ztrácí svůj estetický význam, navíc dochází k vysemeňování plevele. Elektrické nebo motorové travní sekačky má dnes pro sečení zahrady rodinného domu, chaty nebo chalupy prakticky každý. Některá místa jsou však vhodnější vysekávat právě křovinořezy.

Křovinořezy v různých variacích

Křovinořezy posečou i větší trávu, poradí si i s hustou, spletenou trávou, s kterou může mít klasická sekačka problémy, dostanete se s nimi i tam, kde byste se s klasickými sekačkami nedostali. Křovinořezy jsou k mání v mnohých provedeních, které se od sebe kolikrát velice liší. Asi základní rozdělení je na křovinořezy, nebo chcete-li motorové kosy elektrické a benzínové. Druhá skupina je mnohem více rozšířena, vyznačuje se vyšší výdrží práce, standardně i vyšší životností a kvalitou. Naproti tomu benzínové křovinořezy jsou standardně větších rozměrů a jsou i hmotnější. Na sečení větší plochy jsou však rozhodně lepší.

Nůž nebo struna

U většiny motorových kos máte na výběr, jestli nasadíte strunu nebo nůž. Struna rozdrtí trávu na nejmenší částečky, není pak třeba obvykle žádné hrabání a odvážení posečené trávy. Je však třeba počítat s tím, že zbytky trávy zde zůstanou a budou určitě nějak působit, rozkládat se. Nůž je potom lepší k tomu, nechcete-li trávu příliš rozdrtit a chcete-li ji třeba vyvést. Nůž je náchylnější k poškození. Nedoporučuje se tedy používat v nebezpečném prostředí, kde se dají v trávě předpokládat kamínky apod. Pokud dojde k poškození nože, je zapotřebí ho nabrousit nebo vyměnit. Také strunu je nutno měnit, respektive vysunovat, protože se opotřebovává.

Vybíráte-li nový křovinořez, máte k dispozici poměrně široký sortiment. Počítejte s tím, že křovinořez musíte držet, znamená to, že s těžším křovinořezem budete mít více námahy. Pořizovací cena se pohybuje v řádech tisíců korun, ty nejlevnější seženete již od třech tisíc. Při sečení nezapomínejte na ochranu minimálně zraku, používejte ochranné brýle. Také obuv by měla být pevná a měli byste mít pokud možno dlouhé kalhoty i zajištěno zakrytí celých rukou, ideální je třeba montérkou pracovní kombinéza! Křovinořezy jsou praktickým a efektivním pomocníkem pro sečení trávy. Motorovou kosu by měl vlastnit každý, kdo potřebuje pravidelně sekat zahradu a obyčejná sekačka mu nestačí. V takových případech plně postačuje hobby provedení, pokud byste chtěli využívat křovinořez denně, třeba pracujete v lese, je vhodnější nějaký z profi modelů!