I když letošní léto si dělá doslova, co chce, přece jen se v něm najdou dny, kdy se vám nechce nic jiného, než lenošit u vody. Máte-li na zahradě bazén, nemusíte příliš daleko, stačí obléct plavky a hurá se osvěžit. Problém však nastane, pokud je voda v bazénu znečištěná. Ano, existuje chemie, síťka a nejrůznější druhy filtrací a podtlakových vysavačů. Zdá se však, že nejlepší odsávání nečistot ze dna a stěn bazénu, je právě to klasické.

I váš bazén může být křišťálově čistý /

I váš bazén může být křišťálově čistý /

Co máme na mysli klasickým odsáváním nečistot ze stěn a dna bazénu? V podstatě každý větší bazén, ale stále častěji i menší, je vybaven pískovou filtrací, která nasává vodu k čištění přes skimmer. V základním nastavení to funguje tak, že je do filtračního zařízení vháněna voda z povrchových vrstev objemu bazénu. Pokud plave nějaká nečistota například v podobě trávy, hmyzu či listí na povrchu, neměl by být problém, aby se po několika hodinách zachytila v sítku skimmeru. Horší to však již je s nečistotami, které se usazují na dně bazénu a jeho stěnách. Ty obvykle sebevýkonnější filtrace nenasaje. Máte pochopitelně možnost na hadici, kterou napouštíte bazén připevnit podtlakový vysavač, chce to ovšem nějaký lepší, standardní podtlakové vysavače nejsou rozhodně žádná sláva!

Na skimmer nasaďte redukci a připevněte hadici ze starého vysavače

Skimmer má spoustu přídavných doplňků, snad jste je nevyhodili /

Skimmer má spoustu přídavných doplňků, snad jste je nevyhodili /

Poměrně efektivním pomocníkem při boji proti nečistotám na stěnách a dnu bazénu je trubka s násadkou od starého vysavače. Pokud máte doma klasický interiérový vysavač, který už nepoužíváte, můžete tak využít jeho potrubí a nakonec i nástavce.

Základem je pořídit redukci, kterou nasadíte do skimmeru, redukce je zakončena jakýmsi kolíkem, na jehož průměr nasadíte trubky od vysavače. Vznikne tak systém, který bude fungovat na podobném principu, jako klasický vysavač, avšak bude určen pro fungování pod vodní hladinou.

Jednoduché a efektivní čištění

Tento typ vysavače má mnoho výhod. Za prvé, nepřijde vám příliš draho, použijete staré trubky, případně je propojíte s klasickými bazénovými hadicemi.

Vysávání nečistot z bazénu není nic složitého /

Vysávání nečistot z bazénu není nic složitého /

Jediné, co budete muset pořídit, je skimmerová přechodka, která je však často již součástí skimmeru. Dalším pozitivem je skutečnost, že nedochází k rozvíření, budete-li postupovat pomalu, je zaručeno dokonalé vyčištění. Sací výkon je poměrně vysoký, snižuje se v závislosti s délkou potrubí. Instalace systému je velmi jednoduchá a rychlá, v podstatě během minuty máte systém nastaven a potom opět během minuty vše přenastaveno na klasickou funkci skimmeru.

Mějte i vy vodu v bazénu vždy čistou. Nedávejte šanci usazeninám a odumřelým mikroorganismům, které se hromadí na dně bazénu a způsobují nižší jakost vody a zákal!