Klíště znepříjemní pobyt nejen v lese, ale i na zahrádce
Klíště je poměrně nebezpečné stvoření, které člověku kazí pobyt v přírodě. Ať už se nalézáme v lese, na louce či zahrádce. I malá procházka stačí k tomu, že si tohoto parazita přineseme ve vlasech, na kůži nebo oblečení domů. Týká se to jak lidí, tak domácích mazlíčků.
Přisáté klíště nesvědí, nebolí a nemusíme na něj přijít hned. Klíště způsobuje nebezpečné onemocnění. Bránit se proti nim lze očkováním, biorepelenty, česnekem, pivem, vitamínem B, ale i tak je na místě vždy důkladná prohlídka vlasů a pokožky těla. Rádo se ukrývá právě tam, kde jde nejméně vidět: vlasy, oblast za ušima, loketní jamky, pod koleny, na tříslech. Při odstraňování klíštěte je důležitá obezřetnost, protože při neodborném zásahu může klíště do ranky vyvrhnout svůj obsah a tím dojde k infikování. Věnujte pozornost proto prevenci.
Jak se bránit klíšťatům?
Očkování – Jednak se lze nechat očkovat, což se provádí v zimě. Přeočkovává se celkem 3x, aby měla vakcína účinek. Ovšem ani tak se nedá úplně ubránit, protože proti lymeské borelióze očkovací látka neexistuje.
Vhodné oblečení – Dlouhé rukávy a nohavice jsou další možností, jak se těmto parazitům bránit v místech s jejich výskytem. Ideální je nosit hladký materiál, kde nemá klíště možnost se přichytit a světlé barvy, aby bylo hezky vidět. Oblečení je vhodné po každém pobytu v přírodě vyprat.
Repelenty – Třetí možností jak se bránit těmto prevítům jsou repelenty. Je vhodné mít je u sebe a používat hlavně na spodní část – tedy nohy. Od kolen směrem dolů se doporučuje používat repelenty častěji. Normální hmyz to odpudí, ale klíšťata potřebují častěji novou dávku.
Vitamín B – Jestli klíšťata opravdu něco nesnáší, pak jsou to vitamíny řady B. Tudíž před pobytem v přírodě, požijte potraviny s těmito vitamíny, případně vitamínové doplňky.