Problematika čištění odpadních vod je stále více diskutované téma, které by nemělo nechat klidným žádného z nás. V dnešní době máme širokou volbu realizací. Jednou z nich, která se však hodí ve specifických, konkrétních případech, je i pořízení vhodného septiku.

Septik poslouží v mnoha případech k efektivnímu čištění odpadních vod /

Septik poslouží v mnoha případech k efektivnímu čištění odpadních vod /

Nejprve by bylo dobré objasnit, co to vlastně septik je? Jedná se zpravidla o uzavřenou, vodotěsnou nádrž. Ta se využívá k čištění odpadních vod především u menších objektů. Septik je vhodný zejména pro objekty s přerušovanou nebo nižší produkcí odpadních vod – to je základní rozdíl, kterým se odlišuje od klasických čističek odpadních vod.

Septiky a jejich základní vlastnosti

Septik má nižší účinnost čištění, než ČOV. Je to způsobeno procesem, kdy se pevné částice, které jsou obsahem odpadních vod, usazují v jednotlivých komorách a dochází k degradaci anaerobním vyhníváním. Z tohoto důvodu je nutné provádět následující dočištění prostřednictvím zemního filtru nebo bio filtru. Jednotlivé druhy septiků jsou určeny pro 3 až 10 osob, v závislosti na tomto parametru se potom vybere nejvhodnější nádrž.

Obrovskou výhodou většiny septiků je samonosnost. V praxi to znamená, že se nádrž nemusí zabetonovávat, stačí pouze zasypání pískem, jemnějším štěrkem nebo zeminou.

Septiky představují v mnoha případech dostačující řešení čištění odpadních vod. Při jejich výběru by se mělo přihlížet také k prostorovým nárokům – obecně platí, že septiky jsou v tomto ohledu náročnější, než klasické čističky odpadních vod.

Uvažujete-li, že byste pořídili kvalitní septik, doporučíme navštívit web e-cerpadla.cz, kde na vás čeká široký sortiment nejen septiků, ale i čerpadel pro nejrůznější využití. Aktuálně na webu narazíte také na velice praktický e-book s názvem „7 absolutně nezbytných otázek předtím, než se rozhodnete koupit čerpadlo a utratit tak své peníze“, stáhnout si ho můžete zcela zdarma a uvidíte, že se vám bude lépe vybírat, když dostanete odpověď, na spoustu dosud nezodpovězených otázek!