Vhodně vybraná dlažba zkomfortní exteriérové prostory /

Vhodně vybraná dlažba zkomfortní exteriérové prostory /

Terasa je hlavně v létě naším druhým domovem a téměř každý majitel domu se snaží udělat maximum pro to, aby byla opravdu útulným místem. To, jak se budete na terase cítit, do značné míry ovlivňuje i výběr podlahové krytiny, kterou na terasu položíme. Nejčastěji se na terasách setkáváme s dlažbou – pojďme se tedy právě na ni podívat trošku z blízka.

Rozhodnete-li se pro dlažbu, v podstatě máte několik možností. Můžete použít klasické velkoformátové dlaždice, beton, přírodní kámen nebo zámkovou dlažbu.

Velkoformátové keramické dlaždice

Velmi často lidé volí velkoformátové keramické dlaždice. To má své výhody, ale také značná úskalí. Hlavní výhodou keramických dlaždic je jejich velice snadná pokládka a údržba. Stejně jako v interiéru se venkovní dlaždice lepí do připraveného betonového podkladu.

Keramické venkovní dlaždice seženete v mnoha odstínech. Barvu však vybírejte nejen podle svého vkusu, ale také podle orientace terasy. Tmavá barva přitahuje sluníčko, a pokud máte terasu na jižní straně, bude vám na ní horko. Na druhé straně příliš světlá barva bude za jasného počasí nepříjemná pro oči. Velmi důležité také je, aby dlažba neklouzala, odolala mrazivému počasí a vydržela tíhu sněhu.

Zámková dlažba

Nabídka je vskutku obrovská, každý si přijde na své /

Nabídka je vskutku obrovská, každý si přijde na své /

Na terasách je stále oblíbenější také zámková dlažba. Její výhodou je suchá podkládka, kterou zvládne průměrně zdatný kutil. Zámková dlažba je oblíbená i pro svou odolnost, hezký vzhled a odolnost vůči mrazu a jiným povětrnostním vlivům. Moderní zámková dlažba je ochráněna speciální impregnací, která omezuje ulpívání nečistot na povrchu. Nespornou výhodou je také její cenová dostupnost, možnost znovu ji rozebrat a použít třeba někde jinde. Tuto vlastnost zámkové dlažby oceníte i v případě jejího poškození. Poškozenou dlaždici jednoduše vyndáte a nahradíte jinou.

Velmi oblíbená je i díky širokým možnostem využití. Se zámkovou dlažbou můžete vydláždit nejen terasu, ale i chodník, příjezdovou cestu nebo parkovací plochu.

Betonové dlaždice

Své zastánce mají i betonové dlaždice, které najdou uplatnění nejen na terase, ale třeba i u bazénu. Moderní betonové dlaždice jsou vyráběny v mnoha barevných odstínech, a dokonce i tvarech, takže si snadno můžete vybrat přesně to, co se bude na vaši terasu nejvíce hodit. Betonové dlaždice se prodávají v několika formátech, od nejmenších, zhruba 40 x 40 centimetrů, až po velkoformátové dlaždice velké kolem jednoho metru. Ty jsou moderní a díky minimálnímu množství spár zaručují, že terasa obložená velkoformátovými betonovými dlaždicemi bude velmi snadná na údržbu. Myslete však na to, že manipulace s dlažbou tak velkých rozměrů je nesnadná. Pokládka se vám tedy může prodražit, problematická také může být výměna poškozené dlaždice.

Zdroje:

http://www.obi.cz/cz/navody/zahrada/terasy/index.html

http://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/211387-vase-nova-terasa-z-ceho-ji-postavite.html

http://podlahy.bydleniprokazdeho.cz/podlahy-a-podlahove-krytiny/jakou-zvolit-podlahu-na-terasu-.php

http://www.chytre-bydleni.cz/jake-parametry-musi-splnovat-dlazba-na-terasu