Pokud máte u vás doma krb nebo krbová kamna, jistě jste nejednou řešili problematiku vhodného dřeva. Ne každé dřevo má totiž stejné vlastnosti. Asi nejdůležitějším parametrem je při hledání správné volby dřeva do krbu především jeho výhřevnost, kterou ovlivňuje množství faktorů.

cutted-226564_960_720Dokonale suché dřevo

Naprostým základem při topení v krbu či krbových kamnech je bezesporu suchost dřeva. Suché dřevo je takové dřevo, které obsahuje co nejméně vody. V ideálním případě by se mělo jednat o dřevo, které leželo dva roky na dobře větraném a zároveň před deštěm a vlhkostí chráněném a odolném místě. Budete-li topit mokřejším dřevem, je nutné počítat s tím, že nebude tak výhřevné a navíc bude kouřit a zanášet jak krbová kamna, tak i komínový systém.

Tvrdé dřevo má přednost před měkkým dřevem

Důležité je vybrat také správný druh dřeva. Nejlepšími výsledky co do efektivity a výhřevnosti se může pochlubit samozřejmě tvrdé dřevo. V našich podmínkách se jedná nejčastěji o dub, buk nebo jasan. Také většina ovocných stromů se řadí do kategorie tvrdých dřev.

Měkké dřevo představuje zejména bříza, topol nebo vrba. Určitě se nejedná o špatné dřevo do krbu, ale musíte se spokojit s tím, že rychleji shoří. Dobré je tak zejména na roztopení nebo v době, kdy nepožadujete tak vysoký výkon vytápění, třeba když není velká zima a je zapotřebí pouze na pár hodin zavlažit.

Pozor na umělé nátěry a pryskyřici

Zvýšený pozor byste si při topení v krbových kamnech měli dát na pryskyřici. Dřevo, které ji obsahuje, totiž praská a „střílí“ – v krbu to není zrovna žádoucí. Navíc dochází opět ke zvýšenému zanášení roury a komínu.

Vyvarujte se rovněž dřevu, které je chemicky upraveno. Netopte například se dřevem, které je ošetřeno nátěry, případně překližkami nebo dřevotřískami.

Foto: pixabay.com