Víte, jak zalévat zahradu přes léto?

Víte, jak zalévat zahradu přes léto?

Letní horké dny nutí každého správného zahradníka k častému zalévání, avšak je to správné? Jak bychom měli o zahradu pečovat, abychom ji nevysušili, ale současně také neublížili častým zaléváním?

Kdy zahradu nezalévat
Rozhodně není dobré zalévat v pravé poledne, kdy je slunce vysoko na obloze a část vody tak z půdy odpaří ještě mnohem dřív, než stihne proniknout hlouběji ke kořenům. Proto je dobré si ráno přivstat a zalévat dřív, než se slunce vyhoupne na oblohu. To však většinou zdobí půdu ranní rosa, a proto skutečně nejlepší dobou pro zavlažování je podvečer, kdy již slunce zapadlo za obzor a půda je dostatečně připravená na dostatečný přísun vody.

Jakou vodou zalévat
Asi víte, že nejlepší pro vaši úrodu je voda dešťová. Ta má především venkovní teplotu, kterou uvítají například melouny a podobné rostliny, kterým by zalévání studenou vodou z kohoutku mohlo ublížit. Pokud však nemáte dostatek dešťové vody a musíte se spokojit s vodou z hadice, pokuste se ji alespoň stříkat vysoko, aby měla čas se trochu oteplit a nedopadala tak na půdu vaší zahrady úplně studená.

Zalévat je třeba i trávník

Zalévat je třeba i trávník

Zalévat musíme všechno
Když mluvíme o zalévání zahrady, většina si představí ovoce a zeleninu v záhonech. V teplých dnech ale potřebuje závlahu vše a to včetně keřů a stromů. Zapomenout byste ale neměli ani na váš trávník, který právě v létě trpí suchem nejvíce. Postarejte se to, aby vám vaše zahrada dělala jen samou radost a dopřejte jí péči, kterou si zaslouží.