Neexistuje nic tak uklidňujícího, jako zvuk šplouchající, padající a bublající vody. Zahradní fontány přidají klid a vyrovnanost každému odpočinkovému místu a zajistí, že budete trávit na zahradě mnohem více času, než tomu bylo doposud. Zahradní fontánu si můžete při troše šikovnosti zbudovat i sami.

Začínáme s výrobou zahradní fontány

zahradni-kasna-fontana-s-tajemnym-svetlemZákladní provedení zahradní fontány, ale i kašny začíná jednotkou chytající padající nebo stékající vodu. V našem případě bude tato jednotka pod zemí. Nejjednodušší způsob, jak tuto nádobu vytvořit je zakopat velký plastový kbelík do země tak, že jeho horní hrana bude ve výši terénu.

Dovnitř nádoby umístíme čerpadlo a provedeme zářez do okraje kbelíku pro elektrický kabel. Dále bude nutno k čerpadlu připojit plastovou nebo měděnou trubku, která povede vodu do horní části fontány. Tuto podzemní část pokryjeme ocelovou nebo hliníkovou mřížkou. Napříč vany položte dřevěná prkna, která budou složit jako zátěž Vaší zahradní fontány. Tato spodní část je stejná pro většinu jednoduchých zahradních fontán. Ujistěte se, že nádrž má alespoň o několik centimetrů větší průměr, než nadzemní část, aby odchytila všechnu padající vodu. Když je Vaše spodní část kašny kompletní, můžete použít větší kameny, nebo i štěrk k jejímu skrytí (záleží na velikosti otvorů v mřížce).

Nadzemní část zahradní fontány

Existuje mnoho typů zahradních fontán a kašen, stejně jako jejich designů. Spoustu inspirace můžete najít na internetu, v knížkách, ale i v přírodě na menších řekách a potocích. Můžete nasbírat kameny, navrtat do nich díry a nasunout je postupně na trubku z čerpadla. Další možnosti je použití keramické nádoby, do které vyvrtáte uprostřed díru pro trubku z čerpadla.

Pokud se nechcete zahradní fontánu vyrábět, můžete ji zakoupit například na www.i-market.cz (konkrétně na adrese www.i-market.cz/89-fontany-a-kasny )

Foto: i-market.cz