Kočičí toaleta je při chovu kočičky v domácnosti naprostá nutnost. I když některé kočičky chodí ven, doma by kočičí toaleta rovněž chybět neměla. Na trhu existuje nejen mnoho kočičích toalet, ale i druhu steliv (kočkolitu).

Jak vybrat správný kočkolit

Od těch levných, které splní základní potřebu, až po finančně nákladné, které zajišťují kočičce lepší komfort, ale rovněž majitel z těch dražších steliv může čerpat benefity. Některé totiž na sebe váží pachy, takže v domácnosti nejsou cítit, nelepí se kočce na tlapky, tudíž nedělá nepořádek apod. Více o stelivu pro kočky v dnešním článku.

Proč kočky potřebují stelivo?

Drtivá většina tygrů gaučových (koček) pochází geneticky ze severní Afriky, kde kálí do písku. Je pro ně tedy zcela přirozené, že mají potřebu se vyprazdňovat do sypkého materiálu a následně exkrementy zahrabávat.

Kočičí toaleta

Tady na chvíli odbočíme od kočkolitu ke kočičí toaletě. Hrabání v kočkolitu někdy způsobí, že kamínky či jiný druh steliva létá okolo a kočičky tak nadělají nepořádek v okolí jejich toalety. Pořídit můžete buď toaletu se zvýšeným okrajem a ochranným mantinelem nebo zcela krytou kočičí toaletu s dvířky. Naše kočka však tuto odmítla, asi jí vadil uzavřený prostor. Proto jsme zvolili výše uvedenou kočičí toaletu.

Mimo to se dá pořídit koberec k toaletě, který zbaví některého druhu steliva, jež ulpí na kočičích tlapkách a srsti, aby dál kočička tento nepořádek neroznášela po domě či bytě. Ale zpátky k stelivu. Vybírat lze betonové hrudkující stelivo, dřevěné peletky, silikagelové podestýlky a stelivo z recyklovaných materiálů. Každé má své pro a proti a někdy je potřeba vyzkoušet více druhů, než přijdete na to, co je pro vaši kočku to nejlepší.

Betonové hrudkující stelivo

Stelivo, které tvoří hrudky poté, co se kočka vyčůrá, je dobré v tom, že oddělíte exkrementy a moč od dalšího steliva. Údržba je snadná a tento typ steliva dobře pohlcuje i pachy. Nevýhodou může zde být vysoká prašnost. Když kočička hrabe, rozvíří se prach. Likvidace exkrementů (hrudek) není možná do humánní toalety. Ve styku s vodou se promění v mazlavou hmotu, která přilne k trubkám a hrozilo by ucpání toalety.

Dřevěné peletky

Jedná se o ekologické stelivo, ale musí se častěji vyměňovat, nepohlcují totiž pachy. Některé kočičky je odmítají. Zvlášť, když jsou peletky větší, protože je tlačí do tlapiček. Je potřeba vyzkoušet nebo najít vyhovující značku.

stelivo, kočkolit

Silikagelová podestýlka

Jde o extra absorpční, ekonomickou a hygienickou podestýlku. Krystalky jsou jemné a pro kočičí tlapky nejsou nepříjemné. Je potřeba častěji prohrabávat kočičí toaletu za pomocí lopatky na exkrementy, aby se dostal všude vzduch a došlo k odpařování. Dobře pohlcuje pachy a vydrží o něco déle, než jiné druhy steliva. Neulpívají kočce na tlapkách, tudíž nedělá takový nepořádek.

Stelivo z recyklovaného materiálu

Většinou jde o stelivo vyrobené z plenek, tudíž má výtečnou absorpční schopnost. Nevýhodou je pak zápach, tudíž je potřeba častěji měnit. Pořizovací cena je však nízká.

Obrázek: pixabay.com