Jak vybrat pracovní obuv? A jaké druhy existují?
Pracovní obuv patří k jednomu z nejdůležitějších vybavení do zaměstnání. Výběrem můžete ovlivnit nejen vaše pohodlí, ale především bezpečnost, proto by se uživatel před zakoupením měl seznámit s nabídkou a riziky, před kterými vás jednotlivé druhy chrání. V neposlední řadě je potřeba uvědomit si, do jakých podmínek budeme pracovní obuv využívat a co od ní očekáváme.
Obuv podle vlastností
Konkrétní modely pracovní obuvi se rozdělují podle různých vlastností, mezi tyto vlastnosti patří:
Obuv s ochranou tužinkou ve špičce – užívá se především v prostředích s hrozbou upadnutí těžších předmětů na nohy. Řadí se sem boty z kategorie ochranné a bezpečnostní obuvi.
Obuv s voděodolným svrškem – užívaná hlavně venku nebo ve vlhkých prostředích.
Obuv s protiskluzovou podrážkou a podrážkou odolnou olejům – užívá se téměř v jakémkoliv prostředí, hlavně tam, kde hrozí nebezpečí pádu z důvodu kluzkého povrchu.
Obuv s antistatickou podrážkou – používají pracovníci, kteří se často vyskytují v blízkosti elektrického vedení.
Obuv s podešví odolnou proti propíchnutí – chrání v náročnějších podmínkách, jakými mohou být prostředí ve stavebnictví či strojírenství.
Obuv s reflexními prvky – při práci, kde je třeba zvýšit viditelnost.
Zateplená obuv – chrání před chladem a lze ji zakoupit v nejrůznějších provedeních (kotníková, polobotková, vysoká treková obuv nebo například holínky).
A jaké značky pracovní obuvi vybírat?
Vybírat můžete i nejrůznější značky. Mezi ty nejznámější a nejprodávanější patří například: Panda, Heckel, Prestige, Black Knight, Boots, CRV, Červa, Delta, Dunlop, Fridrich a Fridrich, OS, Raven, Safeway, Sioen, Tipa, U-power a Wintoperk.
Základní druhy obuvi
Pracovní obuv má několik základních variant, které se pak dále dělí podle bezpečnostních norem a vlastností:
Pracovní kotníková obuv
Pracovní kotníková obuv, už podle názvu, především zajišťuje pevný kotník a tím i bezpečnost při pohybu v terénu či na pracovišti. Vždy je vhodné před výběrem zkontrolovat vlastnosti zvoleného modelu. Pro zesílenou ochranu je vhodná protiskluzová podrážka a ocelová tužinka ve špičce. Tento druh obuvi se využívá ve stavebnictví, zemědělství, skladech, dopravě, kovovýrobě, průmyslové výrobě a mnoha dalších odvětvích. Výhodou je výborné upevnění kotníku. Mezi další vlastnosti a vymoženosti této obuvi patří: protiskluzová podrážka, vyztužená špice, reflexní doplňky, odolnost proti vodě a případné zateplení.
Pracovní polobotky
Pracovní polobotky jsou pro svou univerzálnost využívány v nejrůznějších odvětvích, od stavebnictví, přes zemědělství, práce ve skladech, dopravě, kovovýrobě, průmyslové výrobě, až po strojírenství. Pro práce ve strojírenství či stavebnictví je nejvhodnější celokožená voděodolná polobotka. Do náročných podmínek se také doporučují polobotky s ocelovou špičkou a protiskluzovou podrážkou. A naopak do potravinářského průmyslu polobotky lehčí. K největším výhodám této pracovní obuvi patří kromě ochrany nohy také menší potivost, protiskluzová podrážka, tužinka ve špici, reflexní doplňky a odolnost proti průniku vody.
Vysoká pracovní obuv
Vysoká pracovní obuv je určená především pro práce, kde se vyžaduje ochrana nejen kotníku, ale i holeně. Užívá se hlavně ve strojírenství, stavebnictví, průmyslové výrobě, zemědělství, skladech, dopravě, ale i při pobytu v přírodě. Ideální je kombinace s protiskluzovou podrážkou, vhodný je pak prodyšný kožený svršek. Pro zimní období je určena obuv se speciálním zateplením. K výhodám této obuvi patří především zvýšená ochrana nohy, u některých modelů pak protiskluzová podrážka, reflexní prvky a tužinka ve špici.
Pracovní sandály
Pracovní sandály jsou nezpochybnitelně oblíbené hlavně díky jejich prodyšnosti, snadnému nazouvání a pohodlnému nošení. Na rozdíl od pantoflí jsou však na noze dobře upevněny a není zde tak velké riziko úrazu. U výběru tohoto druhu je důležité se soustředit na vlastnosti, jednou z nich může být například odolnost vůči propíchnutí. Nejvíce jsou využívány ve stavebnictví, zemědělství, skladech, dopravě, kovovýrobě, průmyslové výrobě, strojírenském průmyslu, potravinářském průmyslu a dalších. Výhodou je prodyšnost, snadné nazouvání, u některých druhů také protiskluzová podrážka, tužinka ve špičce či reflexní doplňky.
Pracovní holínky
Pracovní holínky jsou v první řadě maximálně odolné vůči jakékoliv vlhkosti a výhodou je i jejich snadná držba. Lze je dále rozdělovat podle: výšky, materiálu (guma nebo PVC), kopyta, podrážky (do terénu je vhodná silná a hrubá podrážka) a přítomnosti podšívky. Největší využití mají ve stavebnictví, zemědělství, potravinářském průmyslu a dalších odvětvích. K největším výhodám se tedy řadí: ochrana nohy, u některých druhů protiskluzová podrážka, tužinka ve špici, snadné nazouvání, ochrana proti průniku vody a snadná údržba. Pro lesní průmysl jsou vhodné neprůřezné holínky, jenž mají ochranné vrstvy ze speciální kaučukové směsi proti riziku pořezání motorovou pilou.
Bílá zdravotní pracovní obuv
Bílá pracovní obuv je využívána především ve zdravotnictví, potravinářském průmyslu a gastronomii, tedy v prostředích, kde se klade důraz na maximální hygienu nebo až sterilitu. Výhodou této obuvi je vysoká kvalita, velký výběr, snadné nazouvání, u některých druhů protiskluzová podrážka a tužinka ve špici. Tato obuv má blahodárné ortopedické účinky.
Pracovní pantofle
Pracovní pantofle nabízejí stejné výhody jako sandály, tedy prodyšnost, snadné nazouvání a pohodlí při nošení, některé mají i protiskluzovou podrážku a tužinku ve špici. Na noze však nedrží tak pevně jako sandály, proto je jejich využití omezenější, ale hodí se například na nenáročné práce ve skladech, v kancelářích nebo v potravinářství. Ale jen na takových místech, kde nehrozí poranění v důsledku pádu těžkých předmětů apod. Nejvyhledávanější jsou pantofle s koženým svrškem a pevnou korkovou podešví.
Treková obuv
Treková obuv se v dnešní době využívá především při turistice, ale i v náročných pracovních podmínkách, kde je dobré upevnění kotníku základní podmínkou bezpečnosti. Vyrábějí se od polobotkového provedení až po vysokou obuv. U tohoto druhu obuvi je důležité dobré tvarování, proto byste měli zvolit vyjímatelnou anatomicky tvarovanou stélku. Základem kvalitních trekových bot je také voděodolnost, paropropustnost a protiskluzová či antistatická pevná podrážka. Tyto boty mají často certifikaci jako obuv pracovní.