Zima je za rohem. A cítíme to nejen my díky chladu, který se dere skrze bundy, ale také to cítí naše peněženky. Každým rokem si stovky rodin kladou stejnou neodbytnou otázku: Jak ušetřit za topení? A odpověď se přímo nabízí:zlepšete tepelnou izolaci vašeho domu. Ta se řeší nejen na úrovni fasády, ale také u oken. Často se ale zapomíná také na dveře, kudy vám může unikat spousta tepla. Podívejte se, jaké vlastnosti by měly mít dveře, které zajistí, aby váš domov byl plný tepla a zároveň i bezpečí.

jak-usetrit-za-topeni_1

Teplo domova

Dveřím, jenž podporují tepelnou izolaci vašeho domu, se říká termo dveře. Měly by splňovat ty nejpřísnější normy na izolaci dveří a měly by být vyrobeny jen z vlhku, dešti a mrazuvzdorných materiálů. Termo dveře mají tzv. přerušený tepelný most, což je část konstrukce, která odděluje interiérový a exteriérový materiál. Právě tato část je klíčová. Ideální jsou termo vstupní dveře s celoplošnou tepelnou izolací a dvojnásobným přerušením tepelných mostů.

Bezpečí domova

Dveře jsou vstupní bránou do vašeho království, je proto třeba aby nejen nepouštěly dovnitř chlad, ale ani nechtěné návštěvníky. Vybírejte jen z termo dveří, které jsou bezpečnostní a splňují patřičné normy na bezpečí domu. Kvalitu vám zajistí certifikovaný výrobce (jako je například firma Adlo), který má atesty na jednotlivé typy dveří a jeho součásti, jako je zárubeň nebo sklo.

Světlo domova

Pokud na vás za vstupními dveřmi čeká tmavá chodba, pak pravděpodobně budete chtít, aby vstupní dveře byly prosklené. Veškeré obavy kvůli bezpečnosti nebo termo izolaci kvůli prosklení dveří můžete hodit za hlavu. Stačí si jen správně vybrat. Existují tři typy skla: běžné sklo, bezpečnostní sklo (které nás ochrání před poraněním v případě rozbití) a pancéřové sklo (které chrání před překonáním skla). Do exteriéru je nejlepším řešením pancéřové izolační trojsklo, které má vysokou tepelnou izolaci a hodí se také do nízkoenergetických budov.

Podívejte se, jak vypadá pokus o rozbití pancéřového skla: