imagesPokud pěstujete popínavé rostliny, určitě vás bude zajímat, jak si takovou rostlinu vytvarovat do vámi požadovaného tvaru. Vaším hlavním nástrojem budou dobře nabroušené zahradnické nůžky a také tipy, které vám přinášíme.

První zkracování popínavých rostlin máme pro letošek za sebou, neboť popínavky bychom měli zkracovat po zimě (březen, duben). Na jaře zkracujeme boční výhonky a namrzlé větvičky. Jarním zkracováním se podporuje následné rozvětvování rostlin.

My se ale zaměříme na termín druhého stříhání, neboť to probíhá v létě, a to v období odkvětu (podle typu květiny, neboť každý druh odkvétá v různou dobu). Po odkvětu zkracujeme právě tyto nové přírůstky. Pozor si však musíme dávat na to, abychom doopravdy zkracovali jen ty nové větvičky, nikoli víceleté výhonky. V podstatě bychom při stříhání ani neměli dosáhnout těchto víceletých výhonků.

Měli bychom sledovat tzv. očka (místa, kde v budoucnu vyrostou nové výhonky). Vždy bychom měli stříhat ve výšce nejméně 3 milimetrů nad očky, tak abychom nezamezili jejich dalšímu růstu.

Na jaké popínavky pozor?

Pozor si dejte na opletku čínskou, kterou lze jen těžko zkrotit, a tak by se vám její pěstování mohlo vymstít. Pokud se však pro ni rozhodnete, provádějte na ní zářez minimálně třikrát do roka a nebojte se být radikální.