Pomeranče a mandarinky jsou v zimě žádanější než v létě. Na druhou stranu jde o teplomilné, tedy spíše exotické plody, které nám v zimě neporostou, a tak si je musíme kupovat. To však neznamená, že bychom svoje rostlinky měli přes zimu nechat uhynout. Pojďme se tedy podívat, jak bychom se o ně měli v zimě starat.

Citrusy se řadí ke stále zeleným rostlinám, které potřebují dostatek světla po celý rok. Umístění do sklepa jim tedy moc neprospěje, stejně tak umístění za záclonu a závěs jim svědčit nebude. Jenže kam jinam je umístit?

oranges-468282_1280

Problémy spojené se zimou

Jak již bylo řečeno citrusům tma nesvědčí a stejně tak jim nesvědčí ani zimní vlhkost, s kterou často v bytech bojujeme, pokud zrovna byt nepřetápíme. Citrusům totiž svědčí více sucho než voda. Většina citrusů v zimě uhnije z přemokření.

Půda a zalévání

Citrusy pěstujeme v jílové půdě, které bohužel příliš nepropouští vodu, a tak zadržuje vlhkost. Je tedy lepší citrusy zalévat méně. Pokud je navíc přezimujete v chladu, pak je zalévejte co nejméně.

Speciální lampa a doporučená teplota

Řešením je přisvětlování prostřednictvím speciální lampy. Citrusy vyžadují nejen světlo, ale také dostatečnou teplotu, která se pohybuje mezi 10 až 15 stupni.

lemon-366789_1280