Lidské tělo nedokáže bez vody fungovat. Voda tvoří přibližně 60 procent naši hmotnosti a závisí na ní správné fungování veškerých orgánových systémů. Z tohoto důvodu mohou být projevy dehydratace u každého rozdílné. Mírnou dehydrataci lze vyřešit tak, že dodáme tělu tekutiny, ovšem těžká dehydratace je už stav vážný a může vést ke ztrátě vědomí, selhání některých orgánů či smrti.

Jak poznat, že nedodržujete pitný režim

V dnešním příspěvku se zaměříme na to, jak poznat, že přijímáte málo tekutin a hřešíte na pitný režim. Lidské tělo ztrácí vodu neustále, a to prostřednictvím potu, moči a stolice. Aby byla tato ztráta kompenzována, je nutné vypít každý den dostatečné množství tekutin. Dehydratace nastává v okamžiku, kdy tělo vydává vody více, než přijímá. To může být způsobeno buď nedostačujícím pitným režimem, nebo nadměrnou ztrátou tekutin: zdravotní komplikace – nadměrné pocení, diabetes, zvracení, horečka, průjem, infekce apod. Dále pak pobyt v horkém prostředí, intenzivní cvičení.

Znaky, že málo pijete

  • Žízeň – jakmile pijete až v okamžiku, kdy dostáváte žízeň, není to správné. Je to úplně signál toho, že tělo potřebuje více tekutin.
  • Ospalost a únava – ospalost a celková únava mohou být známkou toho, že tělo postrádá vodu. Dostatečný příjem tekutin (ideálně čisté vody) pomůže zvýšit pozornost a energii.
  • Bolest hlavy – nezřídka dehydratace vyvolá u některých lidí bolest hlavy či migrénu. Ve skutečnosti existuje mnoho druhů bolesti hlavy zapříčiněné nedostatkem tekutin. Stačí se napít čisté vody, chvíli si odpočinout a bolest ustoupí.
  • Povadlá pokožka – nedostatečný příjem tekutin se podepíše i na elasticitě pokožky. Kůže je tvořená z 30 procent vodou, která ji dodává elasticitu a objem. Suchá a vrásčitá pokožka může být signálem, že zanedbáváte pitný režim.
  • Svalové křeče – tento typ příznaků je spojen spíš s větší ztrátou tekutin nadměrným pocením. K tomuto stavu může dojít během cvičení či při jiné fyzické námaze, proto je vždy důležité nezapomínat pít.
  • Nízký krevní tlak – dehydratace způsobí, že se sníží objem krve v těle, což sníží tlak na stěny cév, dostavit se mohou i pocity slabosti, únavy.
  • Rychlá tepová frekvence – pokud cítíte, že se vám zrychlil tep nebo dokonce srdce vynechává, může to být v důsledku toho, že se tělo snaží kompenzovat nedostatek tekutin v těle. Dochází totiž ke snížení objemu krve v cévách a srdíčko se tento stav snaží kompenzovat zrychlením tepové frekvence – zesílením stahů.
  • Podrážděnost – málo tekutin v těle má významný vliv na funkci mozku. Tudíž může dojít ke změnám nálad, úzkosti, poruchy soustředění, zmatenosti i úplné delirium.
  • Selhávání orgánů – již zmiňované poruchy srdce a selhávání orgánů jsou životně nebezpečné a většinou se jedná již o těžké stavy dehydratace. To určitě nehrozí, když zapomenete na jednu či dvě sklenice vody. Nicméně je-li vám vaše zdraví cenné, pak na pitný režim nehřešte vůbec.

Obrázek: pixabay.com