Horizontální žaluzie jsou k dispozici v mnohých variacích /

Horizontální žaluzie jsou k dispozici v mnohých variacích /

Žaluzie dnes již představují samozřejmost v každé domácnosti. Jsou klasickým okenním prvkem. Plní především stínící úlohu, působí však mimo jiné i dekoračním dojmem. Asi nejrozšířenějším typem žaluzií jsou právě horizontální žaluzie. Jejich instalace není zase až tak složitá, přece jen to však chce dodržet určité doporučení. Podívejme se v krátkosti, jakým způsobem postupovat, podáme vám jakýsi jednoduchý návod na montáž žaluzií!

Kontrola a příprava

Již prvním důležitým krokem je vybalení žaluzií, i to je zapotřebí provádět opatrně, abyste nepoškodili jednotlivé díly. Poté nezapomeňte zkontrolovat obsah dodávky, je-li všechno v pořádku, rozmístěte jednotlivé žaluzie ke konkrétním oknům, připravte si nářadí (tužku, metr, šroubovák, vrtačku s malým vrtákem, nůžky) a můžete začít!

Samotná montáž

–          Žaluzie přiložíme na okno v místě uchycení a zkontrolujeme, zda sedí rozměrově, tolerujeme pouze vůli několika málo milimetrů

–          Pokud je zapotřebí, žaluzie podložíme vhodnými podložkami

–          Nyní horizontální žaluzie přesně usadíme na požadovaném místě a provedeme připevnění pomocí čtyř vrutů (vrtané otvory je nutno přesně označit tužkou a minimálně dva z nich předvrtat)

Kotvení a vypnutí silonu

Horizontální žaluzie jsou kromě oblasti stínění i ideálním stylovým prvkem /

Horizontální žaluzie jsou kromě oblasti stínění i ideálním stylovým prvkem /

Máme-li žaluzie připevněné, přichází nyní na řadu kotvení silonu. Nejprve je zapotřebí změřit vzdálenost silonu od zasklívací lišty okna a samotného skla. Tyto rozměry se musí přenést na spodní zasklívací část okna, případně na oblast spodního rámu okna, kde vyvrtáme malé otvory, do kterých vsuneme nejprve silon s uzlíkem a poté sem zatlačíme fixační kolík. V dalším kroku musíme vytáhnout horní jistící pojistku silonu a tento řádně vypnout, případný přebytek silonu je možno odstřihnout. Podle potřeby je ještě zapotřebí provést aretaci řetízku. Konečně potom zkontrolujeme funkčnost a je-li vše v pořádku, máme hotovo!

Montáž horizontálních žaluzií není nic složitého, při troše manuální zručnosti ji zvládne každý, budete-li se řídit naším návodem, nemůžete udělat chybu!