Jak pěstovat surfinieSurfinie jsou v poslední době velmi oblíbené. Nejvíce si je však můžete spojovat s obrázky italských a rakouských domů, které jsou posety trsy překrásných barevných květů. Jedná se o kultivar petunie a pěstujeme je podobně. Při podobné péči tvoří dlouhé převisy plné květů růžové, modré, bílé, purpurové a další barvy. Ideální jsou jako letničky do truhlíků, okenních a závěsných nádob. Možné je také sesazovat surfinii s ostatními převislými kytkami podobného vzrůstu, jako jsou třeba muškáty.

Ze semínek či sazeničky

Existuje několik druhů této kytičky a každý má svá specifika, jak pro pěstování tak vhodnosti jejího umístění. Ale základní body jsou téměř vždy stejné. Při správném zazimování se můžete kochat její krásou i následující roky. Surfinie patří mezi universální rostlinky, které nemají velké nároky, na velikost nádoby ve které jí budeme pěstovat. Jestliže se rozhodneme pro pěstování ze semen, je nejlépe začít v lednu až březnu. To proto, aby se v květnu mohly již sadit malé sazeničky. Pokud si však sazeničky koupíte předpěstované v obchodě, držte jí aspoň tři dny ukrytou před přímým sluníčkem. Důležitá je závlaha a ideálním řešením jsou samozavlažovací truhlíky.

Substrát, hnojivo a postřik

Substrát volte přímo určený pro balkónové rostliny a vhodné je přihnojovat speciálními hnojivy. Surfinie jsou docela odolné rostlinky, ale jednu slabost přece jen mají. Tím je nemoc zvaná „padlí“ a proto je vhodné na počátku léta preventivně ošetřit postřikem. Vyžadují slunné stanoviště, ale snáší i polostín, kde ovšem méně kvetou. Během léta může být umístěna venku, ale klidně i uvnitř domu. Chcete-li si zajistit krásně rozkvetlé balkonovky stačí vždy dodržet pět zásad: vhodný substrát, dostatečná zálivka, světlé stanoviště, přihnojování a zazimování. To je celé tajemství krásně obrostlých teras, balkónů a převislých košů.

Fotografie: サフィニア (Surfinia) Author: Toshihiro Gamo licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com