Jak pěstovat leknínyOpět pozvolna nastává čas, kdy propuknou v plné kráse zahradní jezírka, která byla doposud zazimována. Možná je nejvyšší čas zjistit něco málo informací o tom, jak pěstovat lekníny, které jsou nepřehlédnutelnou ozdobou a pýchou každého jezírka. Jsou romantické, tajuplné, něžné a určitě nadchnou každého milovníka okrasných rostlin.

Na co se zaměřit před výběrem leknínů

Při pořizování leknínů bereme v potaz především to, jak velké máme jezírko a jaká je jeho hloubka. Nezapomínáme ani na to, jak je jezírko osvětlené. Protože existuje mnoho druhů leknínů a podle toho se odvíjí i jejich nároky na hloubku, prostor a délka pobytu na slunci. Některé kultivary mohou zabírat velkou plochu, ale jsou i drobné, které nevyžadují tolik prostoru. Lekníny můžeme vysazovat od doby, kdy nám rozmrzne jezírko až do konce léta.

Jak pěstovat lekníny?

Sadíme je přímo do nádob nebo do substrátu, jílu a štěrku na dně jezírka. My si popíšeme způsob pěstování v nádobách. Co je k tomu potřeba? Větší nádobu nejlépe černé barvy, čistou nehnojenou rašelinu, kterou dáme na samé dno nádoby. Pořádně musíme udusat a pak navrstvíme jílovitou zeminu, kterou můžete vykopat popřípadě i na vlastní zahrádce. Jakmile je květináč z půlky naplněn, opět udusáme a po okrajích si rozložíme hnojivo a do středu vložíme leknín a opět zasypeme jílovitou zeminou. Úplně nahoru ve finále nasypeme písek, který zabrání kalení vody v jezírku.

A co lekníny a ryby?

Pokud máte v jezírku větší ryby, doporučuje se dát nahoru ještě hrubý štěrk nebo kameny. Jestliže se vám zdá sazenice leknínu slaboučká a malá, umístěte ji první do plýtké vody. Až se později její listy vytáhnout na hladinu jí posunete níže do větší hloubky. Lekníny kvetou od konce května až do října. Otevírají se v brzkých ranních hodinách až do podvečera, ale většina kultivarů do druhé odpolední. Takže opět pokud si chcete jejich krásu vychutnat během celého dne, dejte pozor u správného výběru odrůdy.

Fotografie publikována se svolením tungphoto Photography/FreeDigitalPhotos.net