Jen málokdo si dokáže svůj život představit bez pochoutek, mezi které rozhodně patří jahody. A nejedná se pouze o jakýsi mls, ale zároveň i o velice zdravé ovoce, které nesmí chybět zřejmě ani ve vašem jídelníčku. Rozhodně však nejsou jahody, jako jahody – v nabídce jsou velké rozdíly a asi nikoho nepřekvapí, že vůbec nejlepším řešením je, když si vypěstujete jahody přímo ve vaší zahrádce. Víte, jak pěstovat jahody? Není to nic složitého!

Správná odrůda, slunné místo a dostatek živin

jahody1Oblíbené odrůdy

Rozhodnete-li se pěstovat jahody, je důležité splnit tři základní předpoklady – jednak je potřeba zvolit správnou odrůdu, dále potom zajistit slunné stanoviště a nepodceňovat ani živiny, které jahody pro bohatost plodů nenahraditelně potřebují.

V závislosti na konkrétní odrůdě jahod můžete počítat se sklizní buď jednou do roku, dvakrát do roku nebo v průběhu celého léta. A jaké jsou nejpoptávanější odrůdy jahod? Jedná se zejména o Darselekt, Evie, Festival, Florence a Karmen.

Zvolit můžete i převislé jahody – tipem nechť je odrůda Temptation – jahodník německého původu, který se ideálně hodí do našich podmínek.

Propustná, hlinitopísčitá půda

Přesto, že je většina jahod dobře přizpůsobivá, ideální je dobře propustná, hlinitopísčitá půda s dostatkem humusu – hodí se kompost, případně speciální zahradnický substrát, který se zapracuje do půdy.

Pěstování ze semen nebo sazenic

Jahody si můžete vypěstovat buď ze semen, nebo již z předpěstovaných sazenic. Rozhodnete-li se pro výsev semen, měli byste tak učinit přibližně v dubnu, nejlepším obdobím pro výsadbu sazenic je potom srpen.

Sazenice lze získat i z matčiných rostlin, na konci léta zpravidla vytváří šlahouny, na jejichž koncích začínají růst nové, dceřinné jahodníky.

jahody2Jahodník Darselekt

Jahodník Darselekt představuje poloranou odrůdu s vysokou plodností. Darselekt nabízí velké a šťavnaté plody s vysokou odolností proti plísni.

Jahodník Festival

Jahodník Festival představuje ranní odrůdu s vysoce intenzivní chutí. Plody se vyznačují leskem a celá rostlina je vysoce odolná jak proti plísním, tak i proti přezrávání.

Jahodník Karmen

Jahodník Karmen je poloraná, původem česká odrůda. Vyznačuje se velkými plody, které však mají tendenci k rychlému přezrávání.

Péče, choroby a škůdci

Většina odrůd jahod nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Často se však můžete setkat především v období dešťů, s choulostivostí k plísni. Některé jahodníky také rychle dozrávají a mají tendenci k hnilobě. Co se týká škůdců, tak asi nejčastější jsou slimáci a hlemýždi. Ideální je, pokud je budete odstraňovat mechanicky, po chemii doporučujeme sáhnout až v nejzazších případech!

Foto: pixabay.com