Zdroj: www.freedigitalphotos.com

Zdroj: www.freedigitalphotos.com

Každý lehce pokročilý kuchař by chtěl používat vlastní čerstvé bylinky. A kdo by si nechtěl pěstovat vlastní bylinky, které jsou čerstvé, tvoří dekoraci bytu, vydrží déle než bylinky z pytlíku a hlavně vyjdou levněji? Vždyť, jak skvěle chutná salát Caprese s čerstvou bazalkou, či šťouchané brambory s nakrájenou pažitkou.

Jestliže toužíte po vlastní bylinkové zahrádce, můžete si ji pořídit, ať už vlastníte zahradu či máte k dispozici jenom byt. I v bytu si totiž můžete vypěstovat bylinky, stačí, má-li byt alespoň jedno okno orientované ke slunci. Bylinky požadují plné slunce, ze kterého získávají aromatické látky.

Nejlepší bylinky vypěstujete na vlastní zahrádce na čerstvém vzduchu, pokud si chcete pěstovat bylinky v bytu, samozřejmě můžete, ale nikdy nebudou mít takovou chuť a aroma jako bylinky ze zahrádky.

Jak začít pěstovat?

Základem jsou vhodné sazenice, nebo nákup již hotových rostlých bylinek, které pořídíte i v supermarketu. Na kupované zasázené bylinky si dejte pozor, jsou rychle vyhnané, a tak nevydrží dlouhou dobu.

Pokud si vysázíte bylinky za oknem, vydrží zhruba měsíc, ale může samozřejmě i déle. Po měsíci je však lepší přesadit bylinky do záhonku.

Pokud si budete bylinky pěstovat doma za oknem, budou vám lépe vyhovovat nižší odrůdy.