Tapetování je moderní způsob, jak oživit vaše bydlení. Výhodou je, že to zvládnete doma sami a nepotřebujete žádnou zvláštní asistenci, stačí si pročíst pečlivě návod a držet se ho, aby vás výsledek zkrátka nadchl.

Co si před tapetováním připravit

Prvním krokem, kterým byste měli vždycky před samotným tapetováním začít, je příprava podkladu. Dbejte na to, aby podklad byl vždy suchý, čistý, lehce savý a především rovný. Pokud není, bude každá nerovnost na tapetě hned vidět. Proto je třeba staré tapety či nátěry odstranit a případné nerovnosti zahladit.

pr_tapeta-dekorace161202

Tapety stejně jako všechno ostatní se vyrábí na šarže, to znamená, že je třeba zkontrolovat, zda jsou všechny díly vaší tapety z jedné šarže. Pokud by nebyly, mohly by se mezi jednotlivými šaržemi vyskytnout barevné rozdíly, které by byly na první pohled patrné.

Dále je velmi důležité lepidlo. Kvalitní lepidlo drží za běžných pokojových podmínek naprosto bez problémů, levná napodobenina však může způsobit velké problémy. Proto používejte značkové lepidlo na tapety a dodržujte návod na použití na něm uvedený. Velmi dobrým lepidlem je Metylan, který vyrábí renomovaná společnost Henkel. Nanášení lepidla také není žádná věda, ale chce to mít systém.

Tapetujeme krok za krokem

Nejprve tedy pruhy tapet vyrolujte vždy ve stejném směru a ustřihněte. Nyní přichází samotné nanášení lepidla, naneste jej rovnoměrně na zadní stranu a hrany tapety, oba konce pruhu volně přeložte a pruh lehce bez zlomení srolujte. Takto je třeba nechat tapetu 5-10 minut provlhat. Dbejte přitom na stejnou dobu měkčení u všech pruhů tapety. U vliesových tapet je lepení jednodušší v tom, že se lepidlo nanáší na zeď a pruhy tapety se lepí suché. Jakmile přiložíte tapetu na zeď, je třeba vytlačit gumovým válečkem vzduchové bubliny, jen pozor, ať si tapetu neumažete od lepidla. Během tapetování a schnutí tapet dbejte na konstantní teplotu místnosti.