Člověk nemusí být zrovna zkušený zahrádkář, aby si doma mohl vypěstovat vlastní bylinky. Není nad to, když do jídla, které si doma vaříte, můžete přidat čerstvou bylinku z vlastního květináče nebo truhlíku. Jak na to? Pár tipů se dozvíte v tomto článku.

Bazalka, petrželka, pažitka, tymián – to je jen krátký výčet bylinek, které si můžete vypěstovat doma. A dokonce k tomu nemusíte mít ani zahrádku, dají se pěstovat za oknem či na balkoně.

Bylinky jedině na světlo

Pro bylinky platí obecně zásada, že mají rády teplo a světlo. Po vysazení je tak dobré jim dopřát co nejvíce přímého slunečního svitu. Květináč či truhlík, ve kterém jste je vysadily, stačí dát třeba na parapet za okno, pokud venku zrovna nemrzne.

Pěstování jde nejlépe v květináči

4097742_4913660_midDůležité je, aby měly bylinky dostatek zeminy (ideálně s přidaným hnojivem) a vláhy. Proto je vhodné si domů pořídit speciální květináče na bylinky, které jsou uzpůsobené tvarem i velikostí. Bylinky totiž potřebují k růstu i dostatek místa. Výhodou květináčů je, že se dají umístit i přímo v kuchyni, přičemž v ní nezaberou nijak velké množství prostoru. I v malém květináči se vám může urodit petrželka, kterou pak využijete čerstvou po několik týdnů.

Pozor na přemíru zálivky

Domácí bylinky jsou poměrně háklivé na přebytek vody, proto dodržujte zálivku v množství, které je pro danou rostlinku vhodné. Většinou tuto informaci naleznete už na obalech semínek, která jste si pro pěstování koupili. Obecně platí, že by bylinky měly mít dostatek vláhy, zemina však nesmí být přemokřená, bahnitá.

Květináče na bylinky v různých variantách a od známých výrobců nemusíte složitě shánět. Stačí, když navštívíte web iFantazie.cz, kde je pořídíte i s popisky, které vám pomohou se zorientovat v tom, v jakém květináče máte kterou bylinku vysazenou.

Foto: ifantazie.cz