Jak ekologicky zatočit s nežádoucím plevelem
Ne každý plevel musí být škodlivý. Některé druhy plevelu mohou chránit půdu před erozi a jiné poskytují útočiště volně žijícím živočichům. Pokud se však ocitne plevel tam, kde nemá, například v meziprostorech dlažby, je to záležitost nepříjemná. A o tom bude dnešní článek. Způsobů jak zničit plevel existuje celá řada, mezi méně oblíbené patří mechanické odstranění. To znamená, že si klekneme a ručně vyplejeme. Někdy bohužel není zbytí a jde zcela určitě o nejstarší a nejosvědčenější způsob. Aby znovu nerostl, se dá zabránit jak pokládkou igelitu, posypem ozdobných kamínků nebo kůrou. My vám prozradíme, jak zlikvidovat plevel tam, kde nehrozí zasažení okrasných rostlin či bylinek.
Plevel mezi dlažbou
Klečet a rýpat se v štěrbinách mezi dlažbou nepatří určitě mezi oblíbené činnosti žádného zahrádkáře. Dnešní tipy, které vám přinášíme, se liší od sebe v závislosti na rozestupu kachliček.
- Do větších prostorů můžete navrstvit noviny nebo kartón a zasypat mulčem. Opětně lze nasadit novou travinu.
- Větší zaplevelené plochy se mohou pokrýt igelitem a nechat na ně svítit několik dní slunce. Půda se pod igelitem rozpálí a vysoká teplota zničí všechen plevel včetně patogenů. Můžete rovněž vyzkoušet rohož proti plevelu, která je vyrobena z netkané textilie.
- Jako další způsob a z mého pohledu i praktický, polijte plevel vřelou vodou. Zvlášť vhodný způsob to je u likvidování plevele v těžko dostupných místech, jako jsou úzké škvíry mezi dlažbou. Tento způsob se dá i několikrát opakovat. Osobně se mi velmi osvědčil.
- Pokud se vám nechce převařovat a rozlévat voda je možné použít horkou páru rovnou z napařovačky. Tento pomocník je určen na hubení plevele ekologickou cestou a koupit se dá v zahradnictvích.
Obrázky: mayang.com, thestar.com