Ačkoli do úplného probuzení přírody ještě nějaký ten čas zbývá, začíná se již nyní spousta zahrádkářů děsit představy nechtěného škůdce, který nedá jejich zahradě spát a jim tak akorát přidělává starosti. Řeč je o plevelu, který si dle vlastní libosti vyroste kdekoli na vašem pozemku a postará se o to, že se vám na čele vytvoří hluboké vrásky – přeci jen zahrada plná plevele má k dokonalosti hodně daleko. I když je na hubení plevele ještě čas, rozhodně není na škodu se na tento krok připravit, neboť tak či onak s největší pravděpodobností přijde den, kdy se vám naše tipy zaručeně budou hodit. Pojďte se tedy společně s námi podívat, jak bojovat s plevelem.

dandelion-788363_1920

Jak plevel škodí vaší zahradě

Možná si říkáte – stejně jako řada dalších lidí – že plevel sice narušuje dokonalý vzhled, ale jinak není prakticky vůbec nebezpečný. Bohužel to není tak úplně pravda a my vám prostřednictvím následujících řádků prozradíme, proč tomu tak je:

  • okrádá květiny o vláhu 
  • vytváří nechtěný stín
  • patří mezi nositele a hostitele chorob
  • uvolňuje do půdy oxid uhličitý

Nejčastější druhy plevele

I když plevele existuje několik druhů, na našich zahradách se s železnou pravidelností objevují 4 druhy, se kterými se chtě nechtě musí spousta zahrádkářů potýkat. O jaké druhy plevele se jedná?

  1. pcháč rolní
  2. pampeliška
  3. bršlice kozí noha
  4. durman

Bojujte i bez chemie

Neradi používáte chemické prostředky a raději byste s plevelem bojovali férově? Pak vás v první řadě musíme upozornit, že zbavovat se plevele nechemickou cestou je někdy skutečná dřina a běh na dlouhou trať. Většina rostlin se musí ručně vytrhat, což je práce na několik hodin. Následně je nutné přistoupit k dalším opatřením v podobě pravidelní kultivace půdy, mulčování posekanou trávou nebo rozsekaným plevelem a zajištění dostatečné vláhy pro půdu.

Obrázek: pixabay.com