wisteria

Vistárie patří mezi klenoty zahradních květin

Máte na zahradě pergolu či jen konstrukci po uhynulé popínavé rostlině a ještě jste nevyzkoušeli vistárii? Je nejvyšší čas to udělat. Vistárie je liána, která tvoří až půl metru dlouhé hrozny květů. Z barevné škály si můžete vybrat bílou, růžovou nebo fialovou. Možná je i kombinace těchto barev. Vistárii si můžete vypěstovat i ze semínka, ale květů se dočkáte po značně dlouhé době, proto je vhodnější zakoupit již vzrostlou rostlinu.

Kam vistárii vysadit a jak o ni pečovat

Vistárii určitě vysaďte na slunné stanoviště, které je dobře chráněné před studenými severními větry. Je to nádherná rostlina, která si zaslouží místo, kde bude „na očích“. Liáně se nejlépe daří v dobře propustné a vyhnojené půdě, která bude neutrální až mírně zásaditá. Přihnojuje se kyselými hnojivy, protože vistárie nesnese vysoký obsah vápníku v půdě a okamžitě vám to dá najevo žloutnutím listů. Výsadba vistárie je vhodná na jaře, kdy bude mít rostlina dostatek času k vytvoření kořenového systému. Pozor na úpal kořenů. K tomu dojde, zejména když vysadíte vistárii k jižní stěně. Zabránit tomu můžete přistíněním kořenů do doby, než dobře zakoření. Při výsadbě na podzim hrozí zmrznutí kořenů a úhyn celé rostliny. V zahradnictvích většinou zakoupíte roubovance vistárie, ty vykvetou za kratší dobu než rostliny vypěstované ze semen. U těchto roubovanců musíte odstraňovat plané výhonky, které vyrůstají z podnože pod roubem. Tyto výhonky odstraňujte i během vegetace. Plané výhonky zbytečně rostlině berou živiny potřebné k růstu roubu.

69262-wisteria-sinensis

Květy vistárie čínské jsou fascinující

Rostlina kvete ještě před tím, než se plně rozvinou listy. I v tom spočívá její kouzlo. Odměnou za vaši péči vám časem bude záplava krásných květů, kterou bude obdivovat každý soused i host vašeho domu.