Máte-li na jaře vyhrabaný trávník, následuje ihned v zápětí další činnost, kterou je jeho pohnojení. Většinou se používá velmi rozšířená kombinace hnojiv, kterou je NPK. Co to vlastně NPK znamená? Odpověď je jednoduchá, tři písmena značí zkratky chemických prvků. N je dusík, P je fosfor a K je draslík.

Právě tato kombinace prvků je pro zdraví trávníku a trávy obecně velmi důležitá. Trávník je po zimě velice poškozený a právě tyto chemické prvky ho velmi rychle a účinně posílí. Hnojivo NPK je nejčastěji k dispozici ve formě malých bílých granulek, které se volně pohazují po trávníku.

Hnojivo neaplikujte příliš na husto, stejně tak jím však nešetřete. NPK je třeba nanášet v denní době, kdy již není rosa nebo mokro. Ideálně tedy na konci slunečného dne, kdy je tráva vysušena a rovněž je už nižší sluneční svit. Kombinace mokra a intenzivního slunečního záření by mohla hodně uškodit, trávník by se mohl spálit. K aplikaci NPK používejte raději rukavice, nejedná se sice o žádné jedy, ale přece jen, je to chemie, takže jste-li citlivější, mohly by se objevit třeba nějaké problémy v podobě podráždění pokožky. To je třeba mít i na paměti ve spojení s domácími zvířaty. Pobíhá-li tedy po vaší zahradě pes, není ideální v těchto místech hnojit!  

V každém případě hnojení v podobě aplikace NPK je standardně velmi přínosné, nezapomeňte na něho tedy ani letos, až bude trávník velký, nebude už zdaleka tak efektivní!