O rolovací vrata je velký zájem /

O rolovací vrata je velký zájem /

Moderní varianty garážových vrat představují sekční a rolovací vrata. Oproti svým předchůdcům se vyznačují tím, že zajišťují daleko snadnější přístup do garáže. K jejich otevírání totiž není zapotřebí volného prostor před garážovým vjezdem. Existují však i další důvody, proč si vybrat jeden z těchto typů vrat. Jsou ale lepší garážová vrata sekční nebo rolovací?

Rolovací vrata

Garážová vrata s rolovacím systémem fungují tak, že se při otevírání lamely rolují do horní části, aniž by však přesahovaly mimo prostor dveří. Kromě toho jejich velká výhoda spočívá v tom, že po stáhnutí velmi dobře doléhají až k zemi, pokud je tedy rovná. To má pak za následek to, že skrz spodek dveří neuniká teplo zevnitř místnosti. Dobré tepelně izolační vlastnosti jsou ještě umocněny tím, že se lamely v kvalitnějším provedení vyplňují polyuretanovou směsí.

Sekční vrata

Sekční vrata jsou dalším rozšířeným typem /

Sekční vrata jsou dalším rozšířeným typem /

U těchto vrat je odlišný systém otevírání. Lamely se po uvedení do chodu zasunují dovnitř garáže, pod její strop. Jsou proto vhodnější spíše pro prostornější, respektive vyšší garáže. Oproti rolovacím variantám mají tato garážová vrata ještě lepší tepelně izolační vlastnosti, jsou také odolnější vůči poškození a dá se i říci, že garáž lépe chrání proti vniknutí cizích osob. K tomu slouží i bezpečnostní západky nebo elektronické zařízení, které je součástí pohonu. Dostat se skrz tato garážová vrata zkrátka není jednoduché, pokud k nim nemáte ovládání.

Srovnání vrat

Z výše uvedeného by se dalo říci, že sekční garážová vrata jsou lepší nežli rolovací. Záleží ale na tom, jaké parametry má samotná garáž, případně i jaké nároky na vrata máte vy sami. Je ovšem jasné, že oba dva typy jednoznačně předčí starší výklopná vrata. Ani ty však nelze stoprocentně zavrhnout, a to už jen díky ceně. Pravdou totiž je, že sekční a rolovací vrata jsou přeci jen dražší, byť jen v řádech stovek korun.

Kromě garážových vrat se zajímejte i o další doplňky k vašemu domu. Zajímavými produkty jsou třeba venkovní markýzy, které vám zpříjemní pobyt na terase domu během slunečných letních dnů.