stažený soubor

K uskladnění dřeva jsou na trhu dostupné různé vychytávky

V podstatě už nastalo období, kdy je třeba v domě nebo bytě přitápět. Pro ty co mají doma krb nebo kamínka či kotel na pevná paliva, máme pár rad, jak dřevo správně uskladnit a ošetřit, aby neztratilo své vlastnosti. Dřevo patří ještě stále k levnějším palivům a vy tak můžete navíc ušetřit nějakou tu korunku. Nenechte si kazit náladu zimou a chladným počasím. Rozpálený krb a příjemné teplo jistě po návratu domů z pochmurného počasí potěší každého.

Vůně dřeva prostoupí váš domov

Dřevo, které si můžete na zimu pořídit, dělíme na tvrdé a měkké. Všeobecně je lepší variantou tvrdé dřevo, jako je buk, dub nebo habr. Měkké dřevo může mít vyšší výhřevnost a lépe vysychá než tvrdé, ale také z něj vzniká více kouře a odpadu. K měkkým dřevům se řadí například smrk, borovice nebo jedle. Dřevo, kterým budete zatápět, musí být dobře vyschlé. Vlhké dřevo způsobuje tepelné ztráty při procesu přeměny vlhkosti na páru a při jejím odvádění komínem. Jak tedy dřevo správně uskladnit? Vyberte místo s rovným povrchem a naskládejte dřevo na sebe tak, aby se dřevo nesesouvalo a manipulace s ním byla jednoduchá. Dřevo není vhodné skládat do kůlen, stodol nebo sklepů. Místo vyschnutí se dočkáte spíše plísní nebo dřevokazného hmyzu. Naskládané dřevo přikryjte plachtou, nebo pokud máte přístřešek, umístěte jej tam. Předejdete tak opakovanému vlhnutí při deštích nebo sněhu.

00027VYAY9GH2WBW-C116-F4

Takto nápaditě můžete vyřešit uskladnění dřeva přímo u vás doma

Při řezání a uskladňování dřeva vám určitě pomůže motorová pila nebo cirkulárka. Dobrým pomocníkem můžou být i štípačky. Ty jsou vhodné zejména pro ty, kteří zatápějí dřevem celou zimu. Vytápění dřevem je šetrné životnímu prostředí a váš domov se krásně provoní. Nenechte se zaskočit a připravte si topivo na zimu už teď.