domácí sklizeň bohatá na vitamíny

domácí sklizeň

Největší radost má člověk z toho, co si sám vypěstuje. Domácí sklizeň je tak pro každého pěstitele zážitek, na který mu pomůžeme se připravit v dnešním článku, kde pro vás vybereme několik druhů zeleniny z tradiční domácí sklizně.

A co tvoří takovou domácí sklizeň? Tak například brambory, salát, mrkev, fazole a pórek. O těch všech se dnes můžete dočíst.

Brambory

Základem každé kuchyně jsou brambory, které pokud odolaly letní plísním, sklízíme ke konci září a to tak, že hlízy vytáhneme pomocí vidlí, abychom předešli jejich poškození, a necháme je pár hodin oschnout. Brambory skladujeme v chladné místnosti a to nejlépe v papírovém pytli.

Hlávkový salát

Nezbytná součást jídelníčku většiny zahrádkářů se sklízí zhruba pět minut před plánovanou konzumací. Salát by neměl být přerostlý, jelikož pak je hořký. Chcete-li si jej nějak dlouhodobě uchovat, nejvhodnějším způsobem je z něj uvařit polévku a dát ji zamrazit. Jinak se totiž salát velmi rychle kazí.

Mrkev

Ideální doba pro jejich sklizeň je v době, kdy uznáte, že je již dostatečně velká. Necháte-li ji na záhonku moc dlouho, hrozí riziko, že bude nakažena nějakou nemocí. Mrkve ze záhonku vytahujte tehdy, když je půda suchá. Tím si zajistíte snadné očistění kořenů. Co se skladování týče, můžete mrkve nakrájen a nechat zamrazit nebo ji bez natě uložit do krabice naplněné pískem.

Fazole

největší radost má člověk z toho, co si sám vypěstuje

největší radost má člověk z toho, co si sám vypěstuje


Každý jistě ví, že fazole se sklízejí v době, kdy jsou lusky dostatečně velké a při jejich stisknutí jsou stále měkké. Sklízejí se tak, že je jednoduše odstřihnete. Fazole je vhodné konzumovat hned, ale můžete si je pochopitelně také nechat zamrazit nebo naopak fazolek vyloupané z lusků vysušit a skladovat v sáčku.

Pórek

Pórek můžete sklízet nejlépe od září do března a to tak, že jej vyjmete ze země, odstraníte poničené listy a dáte jej zmrazit. V lednici pórek totiž moc nevydrží, takže pak je lépe ho uchovávat rovnou v zemi.