sunflower_shutterstock_300

Slunečnice si rychle získají vaši oblibu

Zahrada je místo, kde najdete rozmanitou a pestrou škálu rostlin v různorodých a okouzlujících barvách. Malé, velké, nenápadné nebo naopak výrazné rostliny dokáží vytvořit úchvatné zákoutí nebo záhony. Velkou výhodou je, když při pěstování konkrétně květin, z nich máte navíc ještě nějaký užitek. Pokud tedy hledáte výrazné květiny, které vás následně budou těšit v čaji nebo na talíři, máme pro vás tip v podobě dvou „dlouhánů“.

Krásné květy a ozdravné účinky

Slunečnice a divizna budou mezi ostatními květinami vyčuhovat a tvořit tak nepřehlédnutelnou ozdobu zahrady. Slunečnice patří do čeledi hvězdnicovitých vysokých bylin. Slunečnice mají nádherně zbarvené květy do žluta a hněda, a proto jsou také často využívány do řezaných kytic, kde působí velice elegantně. Květ plný semínek se na mohutném stonku může houpat i ve výšce téměř čtyř metrů. Slunečnice dorůstají 60 až 390 cm. Jejich nepochybně charakteristickou vlastností je otáčení se za sluncem, což dodává zahradě zvláštní kouzlo. Plod slunečnice, tedy slunečnicové semínka, jsou bohatým zdrojem vitamínu E a B1. Obsahují také vysoký podíl tuků, proteinů a minerálů. Semínka je nejlepší konzumovat syrová, ale můžete si je rovněž opražit nebo z nich vyrobit pastu. Semínka jsou výborná v boji proti vysoké hladině cholesterolu, popraskané a zanícené kůži, slabým a zničeným nehtům a šedivění vlasů.

a-mullein-1

Divizna má léčivé účinky

Divizna velkokvětá se řadí mezi léčivé rostliny z čeledi krtičníkovitých. Divizna dorůstá až do výšky dvou metrů a je tvořena zvonkovitými květy s nádherně jasnou, žlutou barvou. Z usušených květů si můžete uvařit čaj, který pomáhá při průduškových onemocněních a nachlazení. Zlepšuje činnost jater, sliznice a brzlíku.