mz003244-Mistel

Jmelí je tradičním vánočním prvkem /

Jmelí je nejčastěji spojováno v souvislosti s napadením stromů a tradičním duchem Vánoc. Tato rostlina je má mnoho využití nejen jako vánoční dekorace. Jmelí je poloparazitický keřík, který stromy oslabuje tím, že čerpá jejich vodu a některé živiny. Stačí, aby se semeno přichytlo ke kůře stromů, a začne postupné prorůstání klíčku vedoucí k rozvinutí jmelí. Jmelí má tvar koule a zdobí jej bílé nebo nažloutlé bobule. Jaký užitek přináší jmelí?

Jmelí může i léčit…

Jak už bylo řečeno, stromy napadané jmelím jsou oslabovány. Na druhou stranu poskytuje stromům ochranu před houbovými onemocněními a některými škůdci. Ochrana před šířením semen neexistuje, protože přilnutí semene ke kůře je způsobeno ptáky. Když je strom napaden, pak odstranění jmelí udělejte co nejrychleji řezem až do zdravých větví. Pokud, ale stromy udržujete pravidelným prořezáváním, jmelí se neobjeví. Jmelí nicméně strom nijak kriticky neohrožuje, proto se také mezi zahrádkáři rozšířilo úmyslné setí jmelí. Než vyroste ze jmelí pořádná koule, chce to spoustu času. Potom můžete jmelí prodávat nebo z něj dělat dekorace.

mispel3-071206

Nezapomeňte na tradiční polibek pod jmelím /

Jmelí rozhodně patří k Vánocům. Ať už zelené, zlaté nebo stříbrné dekorace jmelí, by doma v období těchto svátků neměly chybět. Málokdo už ví, že jmelí má léčivé účinky a je hojně používáno ve farmaceutickém průmyslu a v medicíně. Je doporučováno při léčbě rakoviny, vysokém tlaku a zánětech kloubů. Jmelí má rovněž svou tradici nejen u nás. Přiřazuje se mu magická, kouzelná i zázračná moc.