bild_span12Zřejmě každý zahrádkář by chtěl mít krásné a zdravé rostliny, které zahradu nejen zdobí, ale jsou i velkou chloubou. Mnohdy je to velmi obtížné, vzhledem k plísním, houbám, chorobám nebo nenechavým živočichům, které pěstitelům značně komplikují práci. Chemické postřiky mohou pomoci, ale je jejich používání skutečně bezpečné? Na trhu zakoupíte přípravky, které jsou nejen šetrné k životnímu prostředí, ale také splňují hygienické limity. Prostřednictvím chemických postřiků se můžete přiblížit své představě o dokonalé zahradě.

Vybírejte pečlivě

Přípravky na ochranu rostlin neboli pesticidy, jsou děleny podle typu poškození. Fungicidy vám pomůžou v boji proti houbovým chorobám, insekticidy jsou účinné proti hmyzu i ve vývojovém stádiu. Selektivní herbicidy jsou vhodné pro ničení určitých plevelů, nebo invazivních rostlin, naopak totální herbicidy zlikvidují téměř všechno. Látky působí buď na povrchu rostlin, nebo škůdce, anebo proniká do rostliny či škůdce. Chemické postřiky se liší svými vlastnostmi a použitím. Zatímco fungicidy jsou nejedovaté a můžete je bez obav používat. U insekticidů byste měli být obezřetnější. Insekticidy obsahují toxické látky, které mohou způsobit zdravotní potíže, a proto i užití a dávkování je velmi striktní.
pestizide

Ovoce i zeleninu ze zahrádky pečlivě očistěte

Nanášení postřiků pomocí sprejů si již nevyžaduje žádné úpravy, látku můžete rovnou aplikovat. Nedoporučuje se provádět postřiky při vysokých teplotách a intenzivním slunečním světle, protože účinné látky nejsou schopny na rostlině dostatečně ulpět a začít působit. Rovněž při silném větru nebo při očekávaných deštích je nanášení ochranných postřiků neúčinné. Přípravky kupujte ve specializovaných prodejnách a důkladně si prostudujte obsah a koncentraci látek v postřicích. Při ochraně rostlin vždy myslete na zdraví a vybírejte velmi pečlivě.