Jste-li majitelem zahradních prostorů, máte v jarních a letních měsících oproti ostatním výhodu. Kdykoliv to dovolí počasí a čas lze na zahradě strávit spoustu příjemných chvil. Třeba pozvete i přátele a známé a uspořádáte nejedno večerní posezení spolu s dobrým jídlem a osvěžujícím pitím. Základem pro uskutečnění podobných akcí je však kvalitní trávník, tedy minimálně v případech, kdy vás potěší obdiv návštěvy nad vaším exteriérovým prostorem bydlení. Péče a údržba trávníku není nejjednodušší záležitostí.

Veškeré činnosti související s realizací a péčí o trávník se vyplatí svěřit profesionálům /

Veškeré činnosti související s realizací a péčí o trávník se vyplatí svěřit profesionálům /

Většina lidí si mylně myslí, že ke krásně vypadajícímu trávníku postačí občasné sečení. Ano, sečení trávníku je nejčastější činnost. Není však jedinou. Trávník by se měl chápat jako malý ekosystém, který vyžaduje i další úkony. Jaké?

Především v letních dnech plných sluneční výhně a sucha se vyplatí zajistit závlahu trávníku. V opačném případě se budete muset dívat na proschlé fleky, které kráse a kvalitě trávníku rozhodně nepřidají. Ideální je, pokud si realizujete závlahový systém. Stačí se obrátit na profesionální firmu, která sama navrhne a zajistí vhodnou realizaci.

Základem je správný příjem živin

Pro trávníky je důležitý také dostatečný příjem vhodných živin a minerálů. Jak na jaře, tak i na podzim by mělo být zajištěno hnojení trávníku. Po zimě jsou nejvhodnější dusíkatá hnojiva a na konci vegetačního období hnojiva s obsahem fosforu.

Z dalších činností souvisejících s péčí a údržbou trávníku nesmí být zapomenuta vertikulace a aerifikace. Vertikulace je vhodná pro trávníky zhruba od stáří dvou roků. Dochází při ní k jemnému mechanickému nakypření a odstranění mechu. Výsledkem je lepší příjem vláhy a živin. Aerifikaci si lze představit zjednodušeně jako jakési propichování, speciálními vidlemi, do hloubky minimálně pěti centimetrů jsou udělané malé dírky, do kterých se zapraví zpravidla bílý křemičitý písek. Celkově dochází k podpoře růstu kořenového systému trávníku.

Základní péči o trávník zvládne každý svépomoci. Někdy však přijde stoprocentně vhod pomoc nebo rada od odborníků. Ať již máte jakékoliv představy o vašem trávníku, doporučíme se obrátit na společnost Zahrady Bula, narazíte na profesionály, kteří dokážou zajistit veškeré činnosti související s přípravou travních ploch, ale i jejich následnou údržbou, stejně tak jako další zahradní činnosti!