Ačkoliv jsou analgetika rychlým způsobem, jak ulevit od bolesti, čím dál častěji se lidé uchylují k bylinkám a nejrůznějším plodům, jež jsou pro lidské tělo daleko šetrnější. Bylinky používaly již naše babičky a o mnohých se ví, že mají blahodárné účinky. Chcete-li i vy vyzkoušet moc bylinek, pak si přečtěte následující řádky.

Bylinky, které uleví od bolesti

Arnika

Arnika (Prha arnika) je vzácná horská bylinka, která je chráněná a má řadu léčivých účinků. Mimo to, že uvolňuje krevní sraženiny, pomáhá s chudokrevností, s léčbou pohmožděnin, ulevuje bolavým svalům, kloubům a má desinfekční vlastnosti. Poradí si i s úrazy staršího data.

Březové listí

Březové listí obsahuje látky, které dokáží tlumit bolest, křeče, bojují proti plísním a mykózám, zlepšují krevní oběh, čistí organismus, působí močopudně. Odvar z těchto lístků patří k nejdéle využívaným analgetikům vůbec.

Kozlík lékařský

Kozlík se často používá proti úzkosti, nespavosti a je zklidnění. Mimo to však pomáhá rovněž proti bolestem hlavy. Tato bylinka dokáže srovnat hladinu důležitých látek v mozku, aniž by si tělo na ní vypěstovalo závislost.

Řebříček obecný

Tato bylinka se používá převážně jako prostředek, který tlumí křeče. Posiluje nervovou soustavu, podporuje látkovou výměnu a krevní oběh. Látky přítomné v rostlince podporují hojení ran a působí protizánětlivě. Označována je za ženskou bylinku, protože má pozitivní účinky na ženské pohlavní ústrojí.

bylinky, řebříček

Měsíček lékařský

Ačkoliv je měsíček spíš považován za gynekologickou bylinku, která pomáhá upravovat bolestivou a nepravidelnou menstruaci, lze jej použít také při jaterních a žlučníkových problémech. Hodí se také k léčbě hemeroidů, zánětů, špatně se hojících ran. Taková měsíčková mast je vhodná i na kožní neduhy.

Homeopatika

Mnohé z bylinek najdete také v homeopatických přípravcích, které se používají zejména k tlumení bolesti. Jedná se o volně prodejné přípravky, které dostanete téměř v každé lékárně. Používat je mohou lidé všech věkových kategorií od dětí po seniory.

Obrázek: pixabay.com