bez názvu

Saturejka zahradní vás omámí svou vůní i chutí

Jaro a léto patří k těm nejvhodnějším obdobím k pěstování bylinek na zahradě či terase. Další bylinkou, která by vám neměla na zahradě chybět, je saturejka zahradní, která je nedílnou součástí chutného koření čubřica. Silné aroma ucítíte již při jejím pěstování. Tato jednoletá léčivá bylina vám umožní si přenést kousek balkánské kuchyně přímo k vám domů.

Nenáročné pěstování

imagesCA3IB45D

Saturejku využijete do mnoha rozmanitých pokrmů

Saturejka je na pěstování velice nenáročná. K pěstování postačí slunné a teplé místo. Saturejku můžete pěstovat doma i na zahradě. Zhruba po dvou týdnech začne klíčit a pak už se můžete těšit ze samotné úrody. Sklízení probíhá v období květu, obvykle v měsíci červenci či srpnu. Saturejka je vhodná do rozmanitých pokrmů od pomazánek, přes luštěniny a brambory až po zeleninu a polévky. Saturejka stejně jako ostatní bylinky má nejrozvinutější vůni i chuť při použití za čerstva, ale i po usušení si stále zachovává výrazné aroma a chuť. Blahodárné účinky na zdraví se skrývají především ve zmírňování trávicích potíží a snižování krevního tlaku. Saturejka má také čistící a desinfekční vlastnosti, a proto je využitelná i jako pleťová voda.

Trápí vás nadýmání či průjem? Zkuste saturejkový čaj! Vyluhujte jednu polévkovou lžíci saturejky ve 2 dl vařící vody a dopřejte si příjemnou léčbu 2-3 krát denně. V horkých dnech určitě oceníte její peprnou chuť v salátech, pečených bramborách či rajčatech. Saturejka zahradní je skvělým kořením, které dokáže obohatit každé jídlo.