buxusBuxus většinou známe pod názvem zimostráz a jde o velmi oblíbenou okrasnou dřevinu našich zahrad, kde se dá pěstovat i ve velkých nádobách. Avšak nezřídka můžeme buxus spatřit i ve městech a parcích. Patří mezi nenáročné rostliny na pěstování, ale jediné co skutečně potřebuje je dostatečná závlaha. Dobře se mu bude dařit na slunci i ve stínu. Příliš hodně sluníčka však také není ideální, protože to může způsobit hnědnutí listů. Má rád vápenité a hlinité půdy, které jsou dostatečně propustné, ale ne přemokřené. Přihnojovat je možné běžným hnojivem, které nepostrádá všechny základní živiny.

Pěstování buxusu

  • Na stanovišti těmto rostlinkám až tolik nezáleží. Dobře se jim bude dařit třeba pod vzrostlými stromy. Vyhněte se pouze celodennímu přímému slunci.
  • Jde o vytrvalou rostlinku, která se hodí do živých plotů nebo také jako okrasná obruba záhonů, ale i chodníků. Nejlepší dobou pro tvarování a řezání buxusů je léto.
  • Snesou i drsnější podmínky a jde o skutečně vděčnou rostlinku. Nevadí jim ani znečištěné ovzduší velkoměst. Co však snáší velmi těžce je psí moč.
  • Přesazování a vysazování buxusů se provádí v předjaří a to s celým kořenovým balem. Po výsadbě je nutné rostlinu vydatně a pravidelně zalévat.
  • Množení buxusu se provádí řízkováním nebo křížením. Substrát, ve kterém budete chtít pěstovat, by měl být směsí listovky, drnovky, písku a kompostu.
  • Na zazimování buxusů, které pěstujete v nádobách, je vhodné vybrat chráněné místo v záhonu. Tam se nádoba zahrabe hluboko do hlíny nebo přemístíme do chladné, ale světlé místnosti.
  • Květen a červen je vhodný na postřik proti škůdcům, kteří často napadají okrasné dřeviny a způsobují deformaci listů. Pokud na takové listy natrefíte, ihned je sestříhejte a spalte.

Fotografie publikována se svolením artur84 Photography/FreeDigitalPhotos.net