biocontrol

Biologická ochrana rostlin je správný krok

Máte skleník či fóliovník plný lahodné zeleniny, ale vaše úsilí hatí vyskytující se škůdci? Vyzkoušejte biologickou ochranu rostlin! Vzhledem k tomu, že se neustále poukazuje na škodlivost chemických látek na zdraví člověka nebo užitečných živočichů i na jejich škodlivost vůči životnímu prostředí, stále více pěstitelů se uchyluje k ochraně rostlin biologickou formou. U chemických postřiků je jednou z mnoha nevýhod i jejich ochranná lhůta, po kterou můžete zapomenout na sklizeň a konzumaci své zeleniny či plodů. Proto není vhodné chemické postřiky aplikovat ve sklenících, kde zelenina doslova roste před očima. Nehledě k tomu, že i škůdci se dokáží přizpůsobovat a tudíž je možné, že se po čase stanou rezistentní vůči aplikovaným chemickým přípravkům.

Dravci z říše hmyzu

Biologická ochrana rostlin spočívá v rozšíření přirozených predátorů a nepřátel mnoha druhů škůdců. Ve skleníku se nejčastěji vyskytují mšice, molice nebo svilušky. Na tento druh tak zvaných savých škůdců existuje velká spousta chemických přípravků insekticidů, po jejichž aplikaci se na zeleninu budete chodit do skleníku pouze dívat. Proto je daleko vhodnější nasadit do skleníku organismy, které škůdce zlikvidují. Stačí nasadit pouze malé množství, protože se organismy namnoží a dokud budou škůdci ve vašem skleníku, budou tam i jejich nepřátelé. Jedná se zejména o dravé roztoče či parazitické vosičky. Nemusíte mít obavy z pokousání nebo poštípání. Tyto organismy jsou tak miniaturní, že jejich přítomnost ani nepoznáte.

agritex2

Pochutnejte si na zelenině bez chemického ošetření

Je na čase udělat něco pro životní prostředí i pro své zdraví a zároveň snížit spotřebu chemických přípravků, nemyslíte?