Že je nutností mít potrubí jakéhokoliv typu v pořádku, ví asi většina z nás. Proto je péče o tuto část našich obydlí naprostým základem. Když už ale údržba nestačí, přichází na řadu rekonstrukce. Shrnuli jsme pro vás do pěti stručných bodů, jak ji provést správně a na co si dát největší pozor.

1. Vytvořte si plán rekonstrukce

Obecně platí, že čím rozsáhlejší rekonstrukce, tím je potřeba podrobnější plán! A protože jde o úplně základní věc, podobně jako při plánování elektřiny je i zde rozhodující prvotní plán, kdy se zbytek domu uspořádává podle toho, kde jsou k dispozici kohoutky, odpady nebo třeba zásuvky. Pokud se chystáte na kompletní rekonstrukci, přemýšlejte o rozvržení prostoru, váš plán by měl být finální, protože v případě potrubí lze jen těžko dodatečně něco měnit bez dalšího bourání a časových i finančních průtahů.Pečlivě plánujte, věnujte tomu čas, investice se vám vrátí! K vytvoření plánů můžete použít řadu programů, které jsou ke stažení zdarma.

Hands of professional Plumber with a wrench. Clogged sink.

Hands of professional Plumber with a wrench. Clogged sink.

2. Konzultujte!

Pokud nemáte s rekonstrukcemi nebo jinými stavebními projekty zkušenosti, neriskujte. Konzultovat můžete jak s přáteli, kteří tyto zkušenostmi mají, tak i přímo s firmami, na které se chcete obrátit. V neposlední řadě můžete také projít různé internetové diskuse, které toto téma řeší. Vždy je ale lepší brát tyto rady s rezervou. Ať už budete konzultovat s přáteli či s profesionály, vždy se na takovou schůzku připravte. Nejlepší je mít již hotový plán rekonstrukce. Budete tak moci probrat nejen cenu a náročnost rekonstrukce, ale také reálnost vašeho plánu, a získat tak možnost jej zavčas poupravit dle doporučení. Ale i tady pozor! Dávejte na doporučení technického rázu, ale do podrobnějšího uspořádání, na které nemají technické aspekty vliv, si zasahovat nenechte. Uspořádání by mělo vyhovovat především vám. Vy tam budete bydlet.

3. Dejte si na čas s výběrem firmy

Sice se vám tento bod může zdát jako naprosto samozřejmý, ale často se při něm chybuje, ať už kvůli úspoře času, nebo peněz. Ale i zde platí víc než kde jinde, že byste neměli šetřit za každou cenu ani peníze, ani čas. Nebojte se dát na doporučení kvality. Prověřte zvažované firmy nejen skrze reference na jejich webu, ale zkuste toho o jejich práci najít co nejvíc.Při výběru firmy se nebojte na cokoliv zeptat, zajímejte se o průběh prací. Od kvalitní firmy byste neměli slyšet ani vytáčky, ani nečekané navýšení rozpočtu apod. Pokud budete mít pocit, že jste si přeci jen nevybrali úplně správně, nebojte se udělat změnu. Pamatujte, že pouze s kvalitní instalatérskou firmou budete rekonstruovat jen jednou.

4. Prevence je základ

Pokud rekonstrukci teprve zvažujete do budoucna, nebo při čtení tohoto článku přemýšlíte, zda máte své domácí potrubí v pořádku, nezapomínejte, že rozsah rekonstrukce může významně ovlivnit včasná a kvalitní prevence. Zkrátka jako u všeho, čím líp se o své věci staráte, tím déle vám dobře slouží. Zároveň v dnešní době nových a nových technologií jsou i diagnostické přístroje přesnější a lépe určí stav vašeho potrubí i konkrétní místa případného problému. Na základě kvalitního kamerového průzkumu kanalizace a potrubí, který by dnes měla nabízet každá kvalitní instalatérská firma, snadno zjistíte, co a jak, abyste vaše potrubí neinvazivně zrenovovali. Při extrémních případech vám také pomohou zavčas potrubí vyčistit. Pro průběžnou údržbu pak postačí například roztok z jedlé sody, která působí jako univerzální a přitom ekologický čistič v domácnosti.

5-tipu-pro-spravnou-rekonstrukci-a-udrzbu-kanalizace-a-potrubi_2

5. Schovejte si kontakty

Tento bod je v zásadě samozřejmostí, ale i tak je velice důležitý a občas bohužel opomíjený. Na každou firmu, která u vás bude nějakým způsobem pracovat, si ponechte kontakt! Jednak proto, že nikdy nevíte, kdy bude potřeba něco předělat nebo poupravit, tak i kvůli dalším pracím, nebo v horším případě reklamacím.