Existuje několik důvodů, proč se snažit zachovat použitelnost terasy i přes zimu. Od úschovy různých věcí, přes pěstování rostlin po vlastní využití jako místa k příjemnému posezení. My se budeme věnovat té poslední variantě a tomu, jak si téměř vše můžete udělat svépomocí!

1. Promyslete si rozvržení prostoru

I z malé terásky lze vykouzlit útulný kout, kam se vejde vícero lidí. Než se tedy zaměříme na rozvrhnutí prostoru, je důležité realisticky uvažovat nad tím, kdo bude terasu využívat. Nemá smysl dělat zde posezení pro patnáct lidí, když na ní nikdy patnáct lidí sedět nebude a naopak by byla škoda mít krásné posezení, ale málo místa pro hosty. Myslete také na úložné prostory a místa pro květiny, vše potřebuje svůj prostor a i prostorná terasa může skončit jako přeplácané stísněné místo.

5-tipu-jak-pripravit-zastresenou-terasu-na-zimu_1

2. Zateplujeme terasu

Při svém plánu myslete také na to, jak se na terase udržíte celoročně v teple! Proti nepřízní počasí vás určitě dobře ochrání zasklení terasy. Nebojte se, díky současným technologiím bezrámového zasklení nepřijdete ani o krásný výhled ani o možnost v létě terasu opět otevřít. Takto chráněnou terasu bude možné také lehce a efektivně vytápět, při plánování proto myslete na místo, kam budete moci postavit malá elektrická kamínka, nebo pokud na to bude prostor, můžete zvážit i vybudování malého koutku na grilování například na elektrickém grilu. Pokud máte rádi klasiku, zvažte vybudování zděného grilu s komínem, u toho ale počítejte s tím, že by při letním grilování mohl terasu, byť otevřenou, vyhřívat až příliš.

3. Vyrobte si vlastní nábytek a dekorace!

Jednou z nesporných výhod internetu je ten, že zde najdete návod snad úplně na všechno, třeba i na to, jak vyrobit vlastní nábytek, květináče, police, nebo třeba i houpačku. Odpovědí jsou velice často použité palety! Nejenže je možnost jejich využití téměř nekonečná, ale také je velice finančně výhodná. Také získáte dobrý pocit z toho, že použitím starých materiálů podpoříte životní prostředí. Paletový nábytek můžete doplnit tvrdším molitanem na sezení a hromadou polštářků, jejichž potahy si můžete sami vyrobit a také sezóně měnit a kombinovat s barvami dekorací. Na podzim a zimu by určitě neměla chybět nějaká ta teplá deka přes nohy.

4. Myslete i na své mazlíčky

Pokud patříte mezi ty, kteří mají za přítele němou tvář, měli byste myslet i na ně. Jak pes, tak i kočka uvítají možnost být venku celý rok a přesto si užívat příjemné teplo. Pokud tedy budete mít místo navíc, pořiďte svému zvířátku pelíšek a nějakou tu hračku (lépe nepískající, přeci jen tam chcete být i vy). Díky internetovým nákupům je tohle v podstatě drobnost, která vám zabere minimum času, protože v sekcích jako jsou chovatelské potřeby pro psy nebo pro kočky najdete vše potřebné, navíc váš mazlík to dozajista ocení. Samozřejmě pokud jste vášniví kutilové, můžete se i zde angažovat a například pro vaši kočku vyrobit vlastní kočičí strom, na to vám postačí starší pevnější větev, kterou zbavíte kůry a na několika místech omotáte přírodním provazem, pokud si na to troufáte, můžete doplnit také plošinu na sezení. No a váš pes určitě nepohrne novou boudou, nebo vlastnoručně pleteným košíkem na spaní.

5-tipu-jak-pripravit-zastresenou-terasu-na-zimu_2

5. Využívejte prostor naplno!

Problém nastává, když si najdete spoustu věcí, které by na vaší terase vypadaly báječně, ale reálně na ně nemáte místo. Zde je potřeba zamyslet se nad prostorem zase trochu jinak. Skvělým kompromisem v prostoru je využití lavic s úložným prostorem a rozkládacích židlí, které se nejvíc osvědčí právě na menším prostoru. Ke zvážení může přijít i klasická dlouhá lavice po celém obvodu sezení, tady ale pozor! Myslete na člověka, který bude sedět uprostřed a jak se dokáže ze svého místa dostat ven. Využijte i prostor nad vaší hlavou, ať už k zavěšení květin, kola nebo dekorací. Samozřejmě, pokud máte na terase strop dva metry vysoko, nesmíte to přehnat a využít třeba jen rohy prostoru, které jsou dobře dostupné, prostorné, ale nebudou vám nijak překážet při pohybu.

Vždy platí to, že je potřeba nejprve provést hrubé pracovní úpravy a zkontrolovat technické věci a až pak přichází na řadu zábava s nábytkem a dekoracemi. Opačný postup by mohl přinést řadu zbytečných časových, ale i finančních komplikací.