Máte krásnou zahradu, která si vyložené říká o uspořádání nějaké akce? Nebojte se toho a uspořádejte ji! Ať už půjde o kolaudaci, narozeninovou party nebo třeba svatbu, máme pro vás několik rad, jak nato.

1. Kdy budete oslavu pořádat

Nemáme tím na mysli konkrétní termín, ale je dobré vědět, o kterou část roku půjde, protože tomu se bude podřizovat většina souvisejících aktivit, včetně výzdoby a potřebného vybavení. Než tedy začnete akci plánovat, je potřeba si to dobře rozmyslet, až pak se konkretizuje měsíc a přesné datum. Samozřejmě, pokud budete akce pořádat pravidelně, vytvoříte si jakýsi základ, který budete potřebovat vždycky, například rozpočet, objem jídla, pití na jednu osobu a tak dále.

5-rad-jak-usporadat-zahradni-slavnost-za-kazdeho-pocasi_1

2. Jak na nepřízeň počasí

V každém ročním období je počasí, které může oslavu zhatit – letní bouřka, podzimní vítr, jarní déšť, o zimě ani nemluvě – právě proto je dobré vždy mít nějaký přístřešek. Skvělé jsou zastřešené pergoly, ty mají ale většinou dost omezený počet míst, podobně jako terasy nebo otevřený dům. Skvělým řešením jsou party stany, které vám poskytnou nejen ochranu před zimou a deštěm, ale dovedou poskytnout i příjemný stín.

Nezapomeňte, že většina takových stanů může mít otevřené stěny, aby umožnily čerstvému vzduchu proudit. Takový stan ale není zrovna levná a už vůbec ne skladná záležitost, je proto lepší využít půjčovny party stanů, kde vám nejen poradí, ale budete mít i na výběr z různých kombinací. Standardem je také to, že vám stan dovezou, postaví a po akci opět rozloží a odvezou. Některé půjčovny dodávají také nábytek, dekorace a catering. V chladnějších dnech oceníte také přenosné vytápění, díky kterému v půjčeném stanu nezmrznete.

3. Vyberte si téma

Jednoduchý způsob, jak akci vtisknete osobitý ráz a nezapomenutelnou atmosféru, je volba tématu. Samozřejmě i tady záleží na vás, jako moc budete v dodržení tématu důslední. Jako příklad můžeme použít podzimní Halloween. Tento americký svátek je u nás každým rokem oblíbenější i proto, že díky maskám umožňuje i dospělým jedincům se dostatečně „vyblbnout“. Vy si tak můžete vybrat, zda se halloweenské téma bude týkat pouze dekorací, nebo dekorací a jídelníčku, nebo zda ho vztáhnete i na hosty a zadáte účast pouze v kostýmech.

Při zdobení se nedržte pouze stolů nebo případného stanu, zapojte celou zahradu a klidně i celou rodinu. Pro dobrého zahradníka je toto přesně ta chvíle, kdy se může pochlubit dokonalými dýněmi všech velikostí. Děti můžete zaměstnat výrobou papírových girland, lampionů, nebo dalších halloweenských dekorací. Přidat můžete také sezónní květiny, které najdete v každém květinářství.

4. Připravte tematickou zábavu

Program je určitě hodně důležitý, nicméně pozor! Má to být party a ne vyloženě organizovaný večer. Nejlepší tedy bude dát hostům, velkým i malým, na výběr. Takový ten základ pro děti je koutek, kde budou nějaké hračky, pastelky a papíry. I tady ale můžete vymyslet něco tematického, například místo na slepou bábu hrát na slepého ducha a místo šátku použít prostěradlo, nebo třeba starší ubrus. Děti by také měly mít jasně daný a ne moc omezený prostor na hraní. Pokud bude akce veliká a bude na to místo, určitě ocení skákací hrad, nebo menší prolézačku.

U dospělých je to náročnější. Hosty nejlépe odhadnete vy sami. Jako tip tedy můžeme dát „strašidelný“twisterv kostýmech pro ty mladší, beerpong pro ty starší. A ti ještě starší ocení třeba živou hudbu nebo klasické šarády.

5-rad-jak-usporadat-zahradni-slavnost-za-kazdeho-pocasi_2

5. Nezapomeňte na sousedy!

To jediné, co vám tedy skutečně může zkazit oslavu, je rozmrzelý soused, kterého dráždí hluk. Samozřejmě pokoušet se návštěvu udržet zcela potichu není to nejlepší řešení. Nejlepší bude sousedy obejít, o akci je informovat a také zjistit, jak se na to tváří. Další možností je sousedy na akci pozvat. A pokud sousedy neznáte, nebo se na to prostě necítíte, jistotou bude sehnat si povolení od města, že můžete být hlučnější i po 10. hodině večerní. Zde však počítejte s tím, že se jedná o poněkud zdlouhavý proces, který ne vždy dopadne podle vašich představ.