Odborníci doporučují výmalbu interiéru každých pět let. Nezřídka se však malování odkládá, protože nejde zrovna o příjemnou záležitost. K malování bytu či domů se pojí hromada práce, jako je odtažení a přikrytí nábytku, srolování koberců, praní záclon a závěsů, úklid před i po malování. Ovšem ne vždy musí jít o noční můru. Poradíme vám, jak malování zvládnout ve čtyřech krocích.

4 rady jak vymalovat interiér

Startovací práce

Stěhování nábytku je samozřejmě nutnost, zvlášť jedná-li se o větší kusy. Je tedy vhodné vyklidit místnost a odnést stoly, židle, poličky a větší či těžší kusy nábytku umístit do středu místnosti a přikrýt fólií. Na podlahu umístěte kartony nebo igelit. Nezapomínejte také na lišty, vypínače, zásuvky, rámy oken i dveří. Dáte-li si tu snahu vše zakrýt, přelepit papírovou páskou, budete mít ve finále méně práce s úklidem.

Připravte zdi

V každé místnosti mohou být stěny jinak poničeny. Někde mohou být dírky, jinde mastnota. Je-li na zdech hodně starého nánosu či tapety, je potřeba zdi předem připravit. Strhnout tapety, seškrábat staré malby, smirkovým papírem stěny srovnat, díry zasádrovat a zapomenout nesmíme na penetraci, a poté nechat stěny zcela vyschnout. Penetrace zvýší savost a sjednotí barvu. Ovlivňuje de facto konečný výsledek a to, zda nová barva přilne. Klidně si práci rozplánujte na 3 až 4 dny, podle vašeho času.

malování - interiér

Začněte od stropu

Začínejte malovat vždy od stropu a snažte se vymalovat celou plochu stejnou barvou naráz. Menším štětcem pak vymalujte rohy, kraje kolem zásuvek a vypínačů a jiná špatně dostupná místa. Na větší plochy použijte malý váleček, kam se nedostanete tak štětec. Jakmile máte hotovo, můžete vymalovat velkým válečkem celou místnost. Pozor u sytých barev, které jsou citlivé na rovnoměrné nanášení. Vybírejte tedy takové, které mají vysokou krycí schopnost. Nikdy nemalujte polosuchým válečkem stylem, že se snažíte vymáčknout z něj poslední zbytky barev a rozmazat je po zdi – namáčejte váleček pravidelně. Stále by měl být mokrý od barvy.

Finále

Máte-li hotovo, strhněte krycí pásky kolem vypínačů a zásuvek a dodělejte ještě případné nerovnosti malým štětečkem. Než začnete celý pokoj uklízet a stěhovat zpět nábytek ujistěte se, že malba je suchá a bez nevzhledných map. Pokud byste museli malovat ještě jednu vrstvu, museli byste opět šibovat nábytek a přikrývat jej. Výsledek je vhodné zhodnotit během dne – za denního světla. Nezapomínejte větrat, jednak je potřeba pročistit vzduch a barva lépe a rychleji uschne.

Obrázek: pixabay.com